PDA

Arată versiune īntreagă : Arc sau arbaleta

noID
06.03.2008, 01:25
Intrebare intrebatoare.
Ma refer aici prin prisma unor mici modificari care or sa apara in curand in legislatia romaneasca. Da, se pare ca se va legaliza vanatoarea cu arcul (sper ca si cu arbaleta :D).
Asa ca, voi ce spuneti? Eu unul, prefer arbaleta. Mai usor de tintit, mai usor de asteptat cu ea pregatita, mai usor de capatat indemanare. Si parca poti trage mai usor cu o arbaleta de 120 lbs decat cu un arc de 120 lbs...
Voi

razvy
06.03.2008, 05:01
Mi-emi place arcul , avantajul meu este ca nu am treaba cu legile deacolo si pot sa-mi fac de cap cum si ce vreau aici , eu am votat arcul , mi se pare mai precis si mai usor de incarcat, viteza este mai constanta sau cum sa ecplic acceleratia sagetii , deci mult mai precis .
Eu am un Mathews Solocam Ovation si trag cu carbon .
Am tras si cu arbaleta destul de impresionanta .
Arcul nu are niciodata 120 lb al meu are 60 .

breton
06.03.2008, 09:56
salutare,

si eu votez arcul, fie el compound sau traditional (recurve sau longbow).
am un compound diamond black ice 70 lbs si trag cu carbon si aluminiu si un recurve predator hunter de 55 lbs si trag cu lemn POC.

"Si parca poti trage mai usor cu o arbaleta de 120 lbs decat cu un arc de 120 lbs..." :lol: :lol:
Nu am vazut inca pe cineva capabil sa armeze un arc de 120 lbs. chiar si compound fiind pina ii dai cama/camele peste cap iti ies ochii din cap :shock: :shock:
Cel mai tare arc de care am tras avea 85 lbs (un hoyt vulcan) si nu am reusit cu clestele ci numai cind am armat ca tzaranu' cu toate degetele.

numai bine

breton

noID
06.03.2008, 10:26
Nu am vazut inca pe cineva capabil sa armeze un arc de 120 lbs. chiar si compound fiind
La asta ma refeream si eu. La arbaleta se pot folosi dispozitive ajutatoare, pe cand la arc...

AC Sniper
06.03.2008, 11:25
Mie imi plac mai mult arbaletele dar degeaba ca in Ro n-ai ce face cu ele fie arc sau arbaleta.Sa ai asa ceva doar de frumusete.Si de ce n-ar fi si arbaletele constante la tragere ca din cate am inteles toate modelele de varf sunt si foarte precise deci constanta la viteza sagetii nu se discuta.

razvy
06.03.2008, 11:28
Da iti dau dreptate , modelele de elita sint intradevar fara repros.
Eu le-as clasifica ( la arc) no1 Mathews no 2 Hoyt si restul

AC Sniper
06.03.2008, 11:32
Mie imi plac arbaletele de la BowTech si ma refer la Stryker in mod deosebit iar pentru bani mai putini arbaletele de top de la Excalibur.

aurelarcel
06.03.2008, 11:34
arc,deoarece detin unul :lol:

AC Sniper
06.03.2008, 15:31
Cine stie mai bine sa ma contrazica dar eu am inteles ca arbaletele sunt in general mai puternice decat arcurile,referindu-ma desigur la energia cinetica a sagetii.

noID
06.03.2008, 16:00
In general, cam asa e. Din mai multe cauze.
Una ar fi ca arbaletele sunt mai "puternice" decat arcurile. O alta cauza, sagetile de arbaleta sunt mai mici si mai grele (frecare mai mica, inertie mai mare).
Cam asta am citit si eu pe net :lol:

breton
06.03.2008, 16:03
ai dreptate, energia cinetica a unei sageti lansate dintr-o arbaleta este mult mai mare decit a unei sageti lansate dintr-un arc.
DAR, in ecuatia asta preponderenta este viteza si nu masa sagetii.
de ex, arbaleta stryker a lui bowtech (putere 175 lbs) lanseaza o sageata de 425 gr (27.5 grame) la 405 fps (123 m/s) ceea ce genereaza o energie cinetica de 155 ft-pounds (206 jouli).
un arc cum e al meu, la o putere de 70 lbs, lanseaza o sageata de 540 gr (35 grame) la 250 fps (76 m/s) generind aprox 80 ft-pounds (deci aproape la jumate).
DAR, sageata omoara prin sectionarea vaselor/organelor/hemoragie si nu prin soc hidrostatic.
practica a demonstrat ca sunt favorizate sagetile grele si nu cele usoare si extrem de rapide. Asta o sustine si regretatul Howard Hill (cel mai mare vinator cu arcul al lumii moderne - cca 3.600 de animale vinate cu arcul din care 5 elefanti).
ps: el folosea un arc de lemn traditional longbow la 105 lbs.

breton

razvy
06.03.2008, 21:07
Fratilor energia asta nu are deaface cu masa?
La arc sageata e mai lunga deci mai grea , foloseste aceleasi virfuri .

noID
07.03.2008, 01:23
Razvane,
Testul cantarului nu da gres.
Hai sa punem pe cantar una bucata sageata arc si una bucata sageata arbaleta. Obligatoriu, de vanatoare.
Un alt factor care determina energia este viteza cu care se lanseaza sageata. Poate vorbesc prostii, dar la arbalete e mai mare (am comparat empiric lbs arcurilor si ai arbaletelor).

razvy
07.03.2008, 05:13
Ce-mi spui tu ca o sageata de arbaleta e mai grea ?
Sageta la arbaleta poate fi facut adin acelari marerial ca si cele pentru arc si virfurile sint acelesi singura diferent aeste lungime care la arce este de 2x mai mare si nakul difera putin parca la arc are mai mult pastic. Am impresia ca o sageata de arc penetreaza mai bine trebuie studiat sa vedem exact , eu vorbesc doar din cele vazute pina in prezent.

Quarry
07.03.2008, 10:35
Mie imi plac la nebunie arbaletele...mi se par mult mai practice decat arcurile, si in plus e mai usor de tintit cu ele...parerea mea :D

razvy
07.03.2008, 10:38
Asa e dar se incarca foarte greu , doua miini si un picior , si daca nu pui coarda exact unde are semnul trage dupa colt ..

AC Sniper
07.03.2008, 10:48
Am impresia ca o sageata de arc penetreaza mai bine trebuie studiat sa vedem exact , eu vorbesc doar din cele vazute pina in prezent.

Totusi intre greutatea sagetii de la un BowTeck Stryker si greutatea unei sageti de arc de vanatoare nu este prea mare diferenta.Viteza insa este net superioara pentru arbaleta si eu cred ca daca folosesc acelasi tip de varfuri cum spui si tu penetrarea este in functie de viteza sagetii deci clar in favoarea unui Stryker.Am vazut in videoclipe pe net cum o sageata trasa dintr-un Stryker de la vreo 50 metri(poate chiar mai mult) a trecut ca prin branza printr-un urs negru de vreo 150Kg.

luca
07.03.2008, 10:52
Mie imi plac la nebunie arbaletele...mi se par mult mai practice decat arcurile, si in plus e mai usor de tintit cu ele...parerea mea :D

Inseamna ca tie nu ti-au placut filmele cu Robin Hood sau ma rog erai de partea serifului din Notingham si a oamenilor lui :D
Fiecare cu gusturile lui! N-am nici arc nici arbaleta dar arbaleta mi se pare mai "tehnicizata" as avea o satisfactie mai mare sa dobandesc un vanat cu un long bow de exemplu. Cu asa ceva vanam vrabii si caini in copilarie :lol:

AC Sniper
07.03.2008, 10:56
Eu cred ca cei care sunt obisnuiti mai mult cu o arma vor alege arbaleta,plus ca se poate monta pe ea si o luneta.Iar dupa ce am citit ce a patit cineva aici pe forum cu un arc cred ca arbaleta sigur nu te expune acestui risc chiar daca iti ia mai mult timp pana se incarca.

razvy
07.03.2008, 11:18
Adriane si sageata arcului trece printr-n urs ca prin brinza , asta sa nu nimeresti un os mai mare , prin coaste trece ca prin placinta . Amindoua sint interesante si pot da rezultate uimitoare .

Petrica
07.03.2008, 11:55
....nu am tras cu nici una,dar mi-ar place sa targ cu o arbaleta in vanat. mi se pare puternica,si am vazut niste capete de sageti in ungaria cu tot felul de cutite :shock:

emy
07.03.2008, 13:52
grea intrebare.
cred ca fiecare are un farnec aparte...mai mult arcul ;)
arcul il vad ideal pt vanatoare...iar arbaleta pt tir.

sorin flutur
12.03.2008, 01:59
arbaleta o poti tine armata o ora pana reusesti sa te apropii de vanat? :roll:

27.03.2008, 02:48
Am cititi mesajele si am vazut parerile voastre despre arc si arbaleta. Vad ca fiecare au diferite idei despre acestea. Parearea mea este ca amindoua saint bune, dar fiecare au avantaje si dezavantaje. Ex. Cu arbaleta, trebuie sa ti cont unde iesti; treestand or jos trebuie sa ai un spatiu mult mai mare casa nu lovesti partile laterale ale arbaletei si daca treci pritr un teren cu desisuri te strecori foarte greu. Cu arcul te strecori mai usor si ai posibilitatea sa ochesti mai rapid. Desavantajul la arc countpount, trebuie sa folosesti in teren piini pentru ochire si range finder sa sti la ce distanta este animalul. Trebuie sa ai practica mult mai mare decit la arbaleta. Am discutat cu alti vinatorii care vineaza cu amindou arc si arbaleta si totul este sa pui sageata unde trebuie si sa nu itam caci sageata taie si produce o ranire de multe ori mai mare decit glontul.

I. sofonea

imported_admin
27.03.2008, 05:26
Salut Sofonea
Bine graiesti :) eu am o problema cu arbaleta : am tras de citeva ori si nu mia placutca trebuie sa o armez cu ajutorul picioruli cu funia aia si trebuie sa pui coarda exact unde e marcata pe realise altfel trage dupa colt :) la arc nu poti sa gresesti asa se usor si gindestete ce faci la vinatoare ,,sa zicem ca tragi si ai aldoilea shoot .... trebuie sa te misti foarte mult sa reincarci efectiv trebuie sa stai ridicat sa reincaeci plus ca dureza mai mult pina pui sfoara ,,, pina cetrezi coarda ,,, pecind cu arcul misti numai o mina .. intelegi ?
Pentru folositiri de arbalete l edoresc sa dea prima sageata unde trebui ca nu vor mai avea no 2.

viper1
27.03.2008, 14:07
Nu stiu care vinat sta sa mai tragi a doua sageata....Eu sunt pentru arbaleta, mi se par mai eficace drept dovada ca si vinatoarea cu arbaleta este mai putin permisa decit cea cu arcul, vorbesc aici de SUA.

AC Sniper
27.03.2008, 17:03
Eu sunt de parere ca arbaleta este pentru tir la distante mai mari deoarece si sageata are viteza mai mare.Drept exemplu as da arbaleta de la BowTeck Stryker care poate fi folosita,din cate am vazut in reclame pe net si la distanta de 100yards.

flandra
28.03.2008, 14:31
Nu am, nu am folosit si nici nu am vazut un arc sau o arbaleta in mana unui vanator pana acum insa daca ar fi sa aleg, probabil arcul ar fi pe primul loc...gasesc ca este mai elegant. Interesante discutiile voastre...niste poze aveti ? :)

Mircea-31
28.03.2008, 20:21
Desi am votat arbaleta, eu cred ca totusi arcul e mai sportiv.Arbaleta iti asigura mai multa incredere dar in vanatoare eu cred ca trebuie sa o dobandesti prin experienta.
Daca imi aduc bine aminte am citit ca dupa o perioada de folosire ca arma militara, in evul mediu in occident,arbaleta a fost scoasa din uz pe principiul ca este prea ucigatoare sau altfel spus inumana-devenind arma neconventionala( cam ca si armele biologice).

Quarry
28.03.2008, 21:36
Daca imi aduc bine aminte am citit ca dupa o perioada de folosire ca arma militara, in evul mediu in occident,arbaleta a fost scoasa din uz pe principiul ca este prea ucigatoare .

Aici ai dreptate...si cand te gandesti ca stimabilele capete de creta de la noi din guvern o legifereaza si permit accesul la ea ca si "arma neletala" :shock: prin simpla notificare a AEST-ului, , iar pustile cu aer comprimat le introduc in regimul armelor de foc...la ce te mai poti gandi? Handicapati ne conduc pe noi, nu oameni responsabili...si handicapul lor e LACOMIA!!! :evil: :evil: :evil:

viper1
28.03.2008, 22:43
Desi am votat arbaleta, eu cred ca totusi arcul e mai sportiv.Arbaleta iti asigura mai multa incredere dar in vanatoare eu cred ca trebuie sa o dobandesti prin experienta.
Daca imi aduc bine aminte am citit ca dupa o perioada de folosire ca arma militara, in evul mediu in occident,arbaleta a fost scoasa din uz pe principiul ca este prea ucigatoare sau altfel spus inumana-devenind arma neconventionala( cam ca si armele biologice).

Cum trebuie sa-ti dobindesti increderea prin experienta ranesti 10 cerbi dupa care stii cum se trage :roll: ?? Intru-un razboi nu este important sa ucizi multi adversari ci sa ranesti multi pt ca partea adversa sa aibe mai multe cheltuieli cu ei etc, de aceea americani au M16 in calibru mai mic decit Kalasnikovul ca daca era pt ucis trageau cu cal 50 :lol:

george_ciprian86
27.05.2008, 12:51
arbaleta o poti tine armata o ora pana reusesti sa te apropii de vanat? :roll:

Arbaleta o poti tine armata si o zi intreaga. Nu e afectata cu nimic.

ankasylva
04.06.2008, 11:23
Primul meu "trofeu" cu arcul....la 20 m

http://i220.photobucket.com/albums/dd312/ankasylva/Namibia%2011-21%20mai%202008/DSC_5476CustomSmall.jpg

breton
04.06.2008, 12:00
felicitari, acum esti "contaminata" de microb :lol:

felicitari si pentru arc, pare a fi un Mathews Drenalin, super arc!!

frumos pictate si sagetile, de unde le-ai luat (banuiesc ca sunt din carbon?)

o zi buna,

breton

ps: vad ca ai cam prins frica de string :lol: :lol: ma refer la aparatoarea de antebrat putin supra dimensionata :lol:

ankasylva
04.06.2008, 12:06
Sagetile sunt din carbon si sunt ale spaniolilor...ca de altfel si aparatoarea...Fiind mult prea larga nu mi-a folosit la nimic, tot mi-am lovit bratul...

razvy
04.06.2008, 15:02
Anca , si numai atita a intrat sageata ?
Frumo sarcul ala dar am dur pentru tine , pacat ca nu se mai fac MQ-1 :(
uite asa ceva :
http://san1.atlanta.gbhinc.com/GB/100375000/100375767/pix3516251562.jpg
citeva info despre arcul care ti-a pus saminta-n ghiveci :wink:
http://womenhunters.com/drenalin-review-alyssa.html
uite si unu la vinzare dar e chel :(
http://cgi.ebay.com/New-Mathews-DRENALI ... dZViewItem (http://cgi.ebay.com/New-Mathews-DRENALIN-LD-Compound-Bow-RH-26-5-50-MINT_W0QQitemZ250239520856QQcmdZViewItem)

ankasylva
04.06.2008, 18:38
Gata , mi-au trimis spaniolii detalii despre arcul meu (cel din poza era al lor) : e un Drenalin Mathews de 50lb care e modificat la 40lb :? (nu prea inteleg asta). Au spus ca e indicat ca eu sa incep cu 40 lb si pe masura ce prind experienta voi trece la 50....
Ei, ce ziceti?

breton
04.06.2008, 20:16
felicitari, e un arc foarte bun.
treaba cu modificarea sta in felul urmator: arcul este in gama de "greutate" 40-50 lbs, probabil ca au setat arcul la greutatea minima. asta se realizeaza prin slabirea suruburilor care tin lamele/bratele arcului de corpul lui.
chestia cu experienta nu prea are legatura cu greutatea/puterea arcului :? mai important este dezvoltarea musculaturii spatelui si a bratelor.
eu dupa un an de experienta scad de la 70 lbs la 61 de lbs pentru ca am facut o tendinita usoara :oops: .
cred ca ei se refera totusi la faptul ca o greutate/putere redusa a arcului iti permite sa inveti corect postura de tragere si sa eviti dobindirea unor obiceiuri proaste: target panic, postura inconsistenta, ancorare inconsistenta etc
pe masura ce inveti corect postura si pe masura ce iti dezvolti musculatura iti recomand sa treci cit mai repede la puterea superioara (adica sa stringi la maxim suruburile din capetele lamelor) pentru a doar asa arcul va functiona la parametrii ideali (acum, cu el setat la minim o sa cam zbirnie).
in plus va trebui sa schimbi si sagetile cu unele mai rigide.

felicitari inca o data si mult succes,

breton

predator
04.06.2008, 21:47
Felicitari Anka pt arc! Nota bene: evolutie, arcul e muuuuuuuuuuuuuult mai sportiv decat arma de foc! 40 lbs omoara tot inclusiv un bivol african daca e lovit cum trebuie! :)

ankasylva
04.06.2008, 21:54
multumesc......Stiu cum e cu arcul : am asistat la doborarea unei girafe dintr-o lovitura cu sageata , iar dupa un an am vazut girafa cazuta dupa 5 focuri trase (bine) cu glont....

razvy
05.06.2008, 03:18
Zice bine breton :)
Eu daca as fi tu ... :lol: :lol: :lol: :wink: as ,,,, hai hai nu fiti curiosi ::))

...as opta pentu o valoare medie ,adica daca arcul e capabil sa traga intre 40 si 55 lb as sta undeva la mijloc ( este cel mai indicat pentru arc) si as invata pe greutatea ai afara sa o mai schimb , o schimbi schimbi totul ::)) asa ca nu se merita, stai in 47-48 si vei fi ok, oricum iti va trebui un intar special cucare vei putea sa masori care e greutate de tragere , ceva scul ede verificat unghiul sageti si cum sta pipul pe coarda in functie de rest,, . stiu e multa greaca pentru tine acuma , dar daca il vei avea in mina vom reusi sa-ti infiripam libajul si alte detalii ..

BRAVO :)

rolland
11.06.2008, 07:56
Am tras si eu cu arcul unui prieten si m-am imbolnavit ... e deja pe wish list :D. Intre arc si arbaleta aleg arcul. Daca tot treci spre latura sportiva a vanatorii macar o faci in adevaratul sens al cuvantului.In felul in care evolueaza armele or sa apara arbalete cu incarcator de 30 de sageti ,armare automata si luneta pt vedere pe timp de noapte. Care o sa mai fie diferenta atunci intre o pusca semiautomata si acea arbaleta? La arc macar a ramas acelas principiu (imbunatatit)din ultimii 1000 de ani .
In plus fara sa jignesc pe cei pasionati de arbalete in Ohio sau in Wisconsin ai voie sa vanezi cu arbaleta doar daca ai certificat de invalid/handicapat.

AC Sniper
11.06.2008, 12:20
Unii dintre noi de-aici din Ro printre care ma numar si eu ne plac arbaletele pentru ca ne plac armele in general nu ca sa vanam cu ele.Oricum vanatoarea cu arcul sau arbaleta nu este permisa inca in Ro.Daca mi-ar placea vanatoarea cred ca as alege si eu tot arcul dar parca totusi arbaleta este mai putin periculoasa decat arcul pentru tragator si zic asta referindu-ma la faptul ca daca iti scapa coarda arcului din trigger peste antebrat si nu porti aparatoare te poti alege cu un semn destul de urat pe viata.

rolland
12.06.2008, 06:54
De obicei e problema de postura cand te loveste coarda peste antebrat.Am vazut vanatori care nu foloseau si nu aveau nici o problema.Am tras intr-o dupamiaza cateva ore cu arcul si abea seara mi-am luat doua de la coarda peste antebrat... cred ca e mai mult vina celui ce-l opereaza decat vina arcului. Dar hei... de asta sunt mai multe optiuni sa aiba fiecare de unde sa aleaga.

alin3006
19.06.2008, 18:20
Am tot citit postarile voastre si cred c-o iau pe urma Ancai. Insa as prefera un recurve. Breton, tu spuneai ca folosesti asa ceva - un Predator Hunter Recurve. Mi s-a parut foarte elegant, ce-mi mai poti spune despre el ? Luand in consideratie faptul ca nu stiu nimic despre arcuri?

breton
19.06.2008, 18:53
da, eu am si folosesc un recurve Predator Hunter de 55 lbs pentru stingaci. este un arc frumos, elegant, rapid,eficient, silentios pentru un arc recurve DAR nu are nici o legatura cu un arc compound. este ca si cum ai compara o carabina cu luneta cu o lisa tragind cu proiectil unic.
trasul cu un arc recurve este unul instinctiv, fara dispozitive mecanice de ochire, toata tensiunea de armare o sustii in musculatura (nu are let-off); randamentul/eficienta kg pe kg este mult mai redusa (adica la o sageata identica de 35 de grame arcul recurve de 60 lbs o trimite cu cca 200 fps pe cind arcul compound de 60 lbs o trimite cu cca 245-250 fps).
te rog sa nu ma intelegi gresit, si eu sunt mare amator de arc traditional, dar in primul rind sunt dator vinatului si apoi mie. cind o sa ma satur de vinat cu arcul compound (dupa zeci de piese/sau cind vinatul nostru mare va fi semi domesticit ca la altii sa te rabde la 15-20 metri) atunci probabil ca voi trece la recurve, fara frica de a rani aiurea vinatul.
stii cum am trecut la compound? dupa un an de tras/antrenat cu recurve-ul m-am intilnit cu un bun prieten (mare vinator, nu ca mine :oops: ) si mare amator de arc, si m-am laudat cu abilitatile mele de robin hood.
mi-a pus o sticla de plastic de 0.5 litri la cca 15-16 de metri si m-a pus sa trag. am fost super incintat ca am nimerit in pamint chiar (cca 5 cm) in fata sticlei. apoi mi-a dat compound-ul lui, mi-a explicat cum se foloseste(nu mai folosisem unul pina atunci) si m-a pus sa trag de la 25 de metri.
am nimerit sticla chiar sub dop :shock: . amicul a ris cind mi-a vazut fata si mi-a zis "sefu' mai important decit sa vinezi cu arcul este sa nu ranesti animalul aiurea cu sageata.crezi tu ca te rabda tzapul in 15 metri sa il dai tu jos cu un arc din asta? fii serios..." si uite asa am trecut la compound..

mai vorbim,

spor

breton

alin3006
19.06.2008, 19:44
Multumesc de raspuns!
Suna foarte logic ce spui tu, nu stiam diferentele dintre ele.
Deci sfatul tau ar fi ca, pentru vanatoare sa folosesc un compound?!!

breton
20.06.2008, 09:24
Eu asta as recomanda.
Nu stiu cum vor arata normele/legea speciala pentru vinatoarea cu arcul, dar daca se inspira de la francezi va fi ok (desi la cum stim noi sa adaptam legile altora ma cam ia frica :( ).
O sa avem probabil reglementata greutatea minima a sagetii, tipul de virf permis, caracteristicile/tipul de arc etc.
Deci, revenind, recunosc ca e mult mai complicat sa "gestionezi" relatia cu un arc compound:

-ce buget ai/esti dispus sa aloci?
- ce putere a arcului alegi
- ce tip de cama/came preferi (la aceeasi putere a unui arc in functie de tipul de cama "senzatia" cind armezi e mult diferita- poti sa ai un model cu came foarte agresive (cum am eu la bowtech 101st airborne), came hybrid, sau single cam soft (cum am eu la diamond black ice)
- care este draw lenght-ul tau (adica distanta de armare)
- cum vrei sa tragi? cu degetele (finger release) sau cu release mecanic cu tragaci?
- ce suport de sageata preferi? cu perie circulara etc..
- ce sistem de ochire preferi, cu cite ace?, verticale, orizontale?..
- ce peep preferi pe coarda? cu sau fara tub de cauciuc??
- ce sageti preferi? aluminiu sau carbon?
:lol: :lol:
nu te speria, de asta suntem aici ca sa invatam unii de la altii :wink:

pe de alta parte intelegi totusi de ce in sufletul meu prefer arcul traditional :D

razvy
20.06.2008, 10:23
Sustin ..
Si eu sint pentru vintoare pentru Compound ,, Rapid / Eficace / Precis , am asistat la vinatori cu traditionalul sinu am fost incintat , animalul sa chinuit si a fost necesara nr 2 dupa 30 minute de ublatura si Stock in 2 , daca era Coumpond cadea in umra lui :wink:
@ breton ,, Nu te-am uitat sa sti , vezi ca inca nu am nici un raspuns cu B D ala :(astept...

alin3006
23.06.2008, 18:05
Cum spunea Razvy, e multa chineza, greaca watever !! Exceptand puterea si draw lengt-ul, in rest n-am inteles nimic... :oops: Pana azi n-am stiut ca poti trage cu arcul altfel decat cu degetele, peep nu inteleg nici acum ce inseamna, sistem de ochire cu ace ( :shock: ) si diferenta dintre aluminiu si carbon ( la sageti ) ....
Exista pe undeva un dictionar de termeni ??!! Ca n-am inteles nimic. Vorbiti alta limba. Eu ma gandeam ca un arc e un arc....

razvy
23.06.2008, 19:21
Ok ,sa incerc sa te lamuresc cum functioneaza sistemul de ochire .
Arcul clasic nu are nici un fel de sistem de ochire , in general tragatorul se uita pe sageata si estimeaza .
Arcurile Compound in schimb au sistem de ochire exact cum are o arma , catare si inaltator .
La arc este invers catarea este fixa, aproape de ochiul tragatorului, inaltatorul este situat pe cadrul arcului .
Catarea ( Peep sight )se afla pe coarda si arata ca un mic cilindru prin cate tragatorul se uita exact ca un disc de la un Tang Site http://www.meritcorporation.com/images/3master_mounted_frank_zika_tong_sight.jpg
la arc avem asa :
http://image.basspro.com/images/images2/07500/07651.jpg
Inaltatorul ( Bow Sight ) se afla pe cadrul arcului ( riser) si este ajustabil stinga / dreapta exact ca o luneta si arata asa:
http://image.basspro.com/images/images2/88000/88077.jpg
sint multe modele pe piata , cind spui "ace" cred ca te referi la : pins
http://image.basspro.com/images/images2/62000/62116.jpg
care se afla in interiorul " inaltaorului " , numarul de pins / ace este folosit la alegerea tragatorului de obicei se folosesc 3 ,au culori distinctive si se monteaza pentru 20m - 30m - 40 m , eu folosesc un singur pin si este reglat la 25m pentru restul distantelor estimez , imi permit acest lucru deoarece folosesc un arc performant si nu am cadere mare a sagetii in limita normala de distanta ( 35m max 40m ) ,plus ma ajuta si sagetiile.
Alte sisteme de ochire pot fi chiar optice si nu mai ai nevoie de catare pe coarda dar de obicei nu sint permise la vinatoare la fel si laserul.
http://image.basspro.com/images/images2/64000/64330.jpg
Stiu, este complicat de la distanta dar odata luat in mina dupa citeva explicatii toata ceata se ridica repede si chineza incepe sa sune cu accent ardelenesc ::)))
Vezi cum trage Sean Connery asta :lol:, se vede si peepul pe coarda si inaltatorul cu ace
http://media.basspro.com/images/outdoors/top_rated_2008/hunting.jpg

razvy
24.07.2008, 02:30
Politia din China a votat pentru arbalete .

http://i.ytimg.com/vi/y2g--DrrV2k/default.jpg
(http://www.youtube.com/watch?v=y2g--DrrV2k&feature=related)

ankasylva
29.08.2008, 11:51
http://img357.imageshack.us/img357/5821/dsc07614kf4.jpg (http://imageshack.us)
By ankasylva (http://profile.imageshack.us/user/ankasylva)
http://img357.imageshack.us/img357/1645/dsc07615et1.jpg (http://imageshack.us)
http://img144.imageshack.us/img144/6531/dsc07618fi2.jpg (http://imageshack.us)

GATAAA !!! Mi-am adus jucaria acasa !!!
Am fost o saptamana in Spania : in prima zi mi-au tunat arcul si sagetile la reprezentanta Mathews ,a2a zi cursuri la Clubul de Tir din Madrid (parcurs de vanatoare). Multe de invatat de la profesionisti de prima clasa....
A3a zi am fost la o ferma de vanatoare - seara panda (intr-un maslin :) )
Inainte de a iesi in teren proprietarul fermei mi-a spus ca voi vedea o ciuta alba asa ca am decis sa nu trag la altceva. La 30 min dupa ce m-am instalat in maslin au iesit 11 cerbi si ciute care s-au apropiat pana la 20 m insa ....ca fraiera , eu asteptam ciuta alba, care nu s-a facut vazuta. Cand s-a lasat seara am decis sa trag la ce-o fi dar,neobisnuita cu farul....am ratat....Asta e...dar a fost o super experienta...
Urmatoarea zi , dibuit : plin de cerbi si capriori ! Colegul Mihut a avut mistretii la 15 m si mufloni .
Preturi de cazi pe spate , vanat cat cuprinde.... Ne vom intoarce la sfarsitul lui septembrie dupa ce vom forma un grup mai maricel.

http://img156.imageshack.us/img156/3159/dsc07291cf0.jpg (http://imageshack.us)
http://img357.imageshack.us/img357/5524/dsc07297pt7.jpg (http://imageshack.us)
http://img144.imageshack.us/img144/9320/dsc07407bo6.jpg (http://imageshack.us)
http://img156.imageshack.us/img156/7740/dsc07404ge9.jpg (http://imageshack.us)

ankasylva
29.08.2008, 14:25
restul pozelor aici :
http://s220.photobucket.com/albums/dd31 ... %20august/ (http://s220.photobucket.com/albums/dd312/ankasylva/Spania%2022-27%20august/)

predator
29.08.2008, 16:39
Frumoase poze, felicitari pt arsenal! Si la mai mare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

razvy
29.08.2008, 18:30
DA ,, da ,, dadda !
Bestial .. ce sa mai zic :? Ma-i lasat cu gur acascata , intradevar de apreciat . Sa-l stapinesti sanatoasa si sa recuperezi cit mai multe sageti ,,
Cum a fost sa tragi prin hirtie ? Ai gaurit-o perfect la urma ?
Cind tunai arcul erai cu unu in poza si parca sageata nu are decit 2 pene sau nu se vede a treia asa e ? si de ce ?
PS: Mugurele taci ai ? zi si tu ceva ,, de ex .. CUM POTI SA-l INTINZI , ANCA ? :lol: :lol: :lol: :lol:

Ghinda
29.08.2008, 20:41
Are muschi mai. Eu mai plastilina! :oops:

predator
30.08.2008, 11:06
Muschi poti avea, antrenamentul conteaza!!!!!!!!!!!!!!!

Mihutz23
01.09.2008, 14:25
Salut la toata lumea,

Asa cum deja ati aflat, Anca si Ovidiu, impreuna si cu subsemnatul, au avut ocazia sa viziteze Spania, iar in acest lung periplu (cu masina, si trebuie sa-i multumesc lui Ovidiu, pentru ca el a condus mai tot timpul si Ancai pentru posibilitatea de a participa la aceasta aventura), am avunt sansa sa vizitam un bow shop unde se puteau tuna arcurile si sagetile, ca la carte....am avut parte de antrenamente intr-un poligon amenajat pentru trageri cu arcul, unde au conceput un foarte frumos si reusit parcurs vanatoresc cu arcul, si bineinteles am iesit si la vanatoare.....in felul acesta am avut posibilitatea sa vedem un fond de vanatoare de circa 2000 de hectare, dupa opinia mea, foarte bine gestionat, plin de animale, iar preturile foarte bune......pentru ca am optat pentru mistret, am fost asezat treestand, amenajat intr-un maslin, si unde mistretii au venit, undeva dupa ora 22:00....din pacate nu m-am descurcat bine cu tragerea pe intuneric, asa ca am ramas doar cu amintirea unui loc frumos....iata si cateva poze....

Ovidiu, Anca, Joan si Louis la J&P Bowshop
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1V ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1VcAAseI/AAAAAAAAEZo/_gXyF8eVE30/M5002510.JPG?imgmax=512)

Cateva imagini din bowshop...pe stalpul din stanga se gaseau varfurile de vanatoare (broadheads)....pe peretele din dreapta diverse accesorii (manusi, protectii pentru antebrat)
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1V ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1V28qdHI/AAAAAAAAEZw/Jbte9D478Vg/M5002511.JPG?imgmax=512)

Aici se gaseau numai sageti: aluminiu, carbon sau full metal jacket...
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1W ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1Wgb39XI/AAAAAAAAEZ4/30-AbA7Fa9k/M5002512.JPG?imgmax=512)
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1X ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1XRwE6sI/AAAAAAAAEaA/pt2oZFfgnsg/M5002513.JPG?imgmax=512)

Aici aveau amenajat un mic poligon pentru testari....se vede frame-ul de metal pentru "paper test"...
http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1Y ... imgmax=512 (http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1YPJ88nI/AAAAAAAAEaI/b_BQ1_4nSis/M5002514.JPG?imgmax=512)

Aici se lipeau penele si se totodata se executau diverse reglaje pentru arcuri...
http://lh3.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1Z ... imgmax=512 (http://lh3.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1ZCD3jLI/AAAAAAAAEaQ/5ktw2nP3Ymw/M5002515.JPG?imgmax=512)

Anca cu noul ei arc, Mathews....sight G5 Optix LE, cu sistem de iluminare....
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1Z ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1Z1ofNNI/AAAAAAAAEaY/v-MrGt81rb4/M5002516.JPG?imgmax=512)

Presa pentru arcuri....
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1b ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1bv2T7TI/AAAAAAAAEao/8MmsTXaaHVo/M5002518.JPG?imgmax=512)

Primele trageri ale Ancai...
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1d ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1dGt-gdI/AAAAAAAAEa4/nomyis1LNIU/M5002522.JPG?imgmax=512)

Se tot faceau reglaje....
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1d ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1d98CzwI/AAAAAAAAEbA/EcmOy4owUOY/M5002523.JPG?imgmax=512)

Sosirea la Clubul de Tir cu Arcul din Arajunez
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1f ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1f7NTtLI/AAAAAAAAEbQ/5X17mMGDGLY/M5002528.JPG?imgmax=512)

Ultimele ajustari...
http://lh3.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1h ... imgmax=512 (http://lh3.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1h_6UTCI/AAAAAAAAEbg/xjFKExxGlHE/M5002530.JPG?imgmax=512)

Louis, un foarte bun tragator, foloseste un Black Widow recurve, de 65 lbs
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1j ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1jMrBpQI/AAAAAAAAEbs/FVZXlVO6yeY/M5002531.JPG?imgmax=512)
http://lh3.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1k ... imgmax=512 (http://lh3.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1kKhLWOI/AAAAAAAAEb0/Y_dmxf83GYM/M5002532.JPG?imgmax=512)
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1l ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1lVg8TTI/AAAAAAAAEb8/AaEBhXrz05c/M5002533.JPG?imgmax=512)

Aici se face "incalzirea" pe diverse distante....nu mai mult de 30 m...erau permise doar sagetile cu varf de antrenament
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1m ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1m5CeYMI/AAAAAAAAEcE/vlUy9cqnL2k/M5002534.JPG?imgmax=512)
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1r ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1rOA6xbI/AAAAAAAAEck/xfZTP6A7Gj0/M5002539.JPG?imgmax=512)
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1s ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1sdTtU5I/AAAAAAAAEcs/HKNOt2hGb7s/M5002541.JPG?imgmax=512)
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1t ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1tkCHB_I/AAAAAAAAEc0/hs_RXSZuCTM/M5002544.JPG?imgmax=512)
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1u ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1uu9MDHI/AAAAAAAAEdA/rn_rxB6YtMU/M5002545.JPG?imgmax=512)
http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1v ... imgmax=512 (http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1vhrmtUI/AAAAAAAAEdI/IOYTV12Fck4/M5002546.JPG?imgmax=512)

Aici se executau trageri cu varfurile de vanatoare
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1x ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1x0ySf9I/AAAAAAAAEdY/sTiI7dS7b44/M5002551.JPG?imgmax=512)

De aici incepe parcursul vanatoaresc...tintele erau animale in marine naturala, iar locul din care se tragea, era numerotat si se gaseau 2 semne (albastru si rosu), avand rolul de a insemna locul de unde trag cei cu compound si cei cu recurve...
http://lh3.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1z ... imgmax=512 (http://lh3.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1zIIrzcI/AAAAAAAAEdg/moA6G3hmlgI/M5002552.JPG?imgmax=512)

Subsemnatul tragand....eu folosesc un Hoyt Seven 37, la 70 lbs, cu sight G5 Optix LE, realese Tru Fire 360 Elite, sageti (foloseam atunci) Easton XX75 la 2117, la 29 inchi lungime...acum am schimbat sagetiile (le-am achizitionat de la bowshop)...Axis Full Metal Jacket 340, taiate tot la 29 inchi...
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu10 ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu10bt5mQI/AAAAAAAAEdo/Y6RzUXyeG8g/M5002553.JPG?imgmax=512)
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu12 ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu121XXGRI/AAAAAAAAEd4/jhYX-r0aQKo/M5002561.JPG?imgmax=512)
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu15 ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu15Xgo_UI/AAAAAAAAEeI/UckPnfumJ6o/M5002566.JPG?imgmax=512)
http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu16 ... imgmax=512 (http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu16xkFAVI/AAAAAAAAEeU/s4SW2DAv9Lg/M5002569.JPG?imgmax=512)
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu17 ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu178DiLLI/AAAAAAAAEec/Xt06yODS9CY/M5002572.JPG?imgmax=512)
http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1- ... imgmax=512 (http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu1-4dpmiI/AAAAAAAAEes/GnB6M4A0Q0I/M5002577.JPG?imgmax=512)

Louis ne-a provocat sa tragem culcati pe spate...ne-am descurcat bine...
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2A ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2Ad7F4AI/AAAAAAAAEe0/58UIbTrK9EM/M5002579.JPG?imgmax=512)
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2B ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2BykywvI/AAAAAAAAEe8/2fRQVXtKMtM/M5002581.JPG?imgmax=512)
http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2D ... imgmax=512 (http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2DHPoEWI/AAAAAAAAEfE/pJup504l0ZE/M5002583.JPG?imgmax=512)

Imagini de la locatia de vanatoare....
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2E ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2ENSWOYI/AAAAAAAAEfM/PRgom1RDlGc/M5002588.JPG?imgmax=512)
http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2F ... imgmax=512 (http://lh5.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2FYWA6GI/AAAAAAAAEfg/BwMmtMVSfpk/M5002590.JPG?imgmax=512)
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2G ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2GeztOwI/AAAAAAAAEfo/fy4uj5j2PUA/M5002591.JPG?imgmax=512)
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2H ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2HDoaRtI/AAAAAAAAEfw/0vKESwpk0Jc/M5002593.JPG?imgmax=512)
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2H ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2H0GLTdI/AAAAAAAAEf4/8NfVcmk6-OI/M5002594.JPG?imgmax=512)
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2J ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2Jq-0yFI/AAAAAAAAEgI/8JvMlQ_RCgQ/M5002596.JPG?imgmax=512)

Asa se vedea din standul meu, situat intr-un maslin....
http://lh3.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2K ... imgmax=512 (http://lh3.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2K630X0I/AAAAAAAAEgQ/cAXgvkSfOew/M5002597.JPG?imgmax=512)

A doua zi am iesit, dis-de-dimineata, la o "plimbare"....am gasit cateva locuri foarte frumoase, si am avut ocazia sa vad ciute si moufloni...
http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2N ... imgmax=512 (http://lh6.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2N0D_NUI/AAAAAAAAEgY/UXxjT7NSEjE/M5002610.JPG?imgmax=512)
http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2P ... imgmax=512 (http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2PvR6iVI/AAAAAAAAEgg/_m_kNvYAKQw/M5002612.JPG?imgmax=512)
http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2S ... imgmax=512 (http://lh4.ggpht.com/romulus.mihu/SLu2SjmywxI/AAAAAAAAEgo/KpHMpd02a0M/M5002615.JPG?imgmax=512)

In concluzie, ca tragatori cu arcul, ne-am descurcat foarte bine....Anca de la inceput a realizat grupaje foarte bune, in conditiile in care tragea prima data cu arcul respectiv, iar eu nu am ratat nici o tinta.
Totodata am vazut cum mitul "ca in Europa de vest nu mai exista vanat mare" se naruieste frumos.....in locatia respectiva am vazut vanat grupa mare....la preturi foarte bune, pentru vanatorii starinii.....

razvy
03.09.2008, 07:29
Mihutz,
- bine ai venit pe form si-ti multumesc pentru o postare asa de frumoasa :)
Ma bucur sa vad ca acest sport este apreciat si pe meleagurile noastre , sper sa se legalizeze si la noi acest sport , pina nu de mult pe unul din forumuri acesta metoda era considerata ca braconaj si folosirea lui nu putea fi alta decit .. , nimeni nu sa gindit ca o persoana care plateste 2000 de Euro nu face parte din aceasi gloata cu cei care numesc acest sport braconaj .
Felicitari pentru frumoasele investitii, ce nu se vede in poze sint gruparile de sageti si mai lipsea si o explicatie la fotigrafia cu "paper tuning"
Daca aveti nevoie de "meteriale" banuiesc ca stiti unde le gasiti, imi face o deosebta placere sa va pot ajuta in calitate de coleg si tragator :)

Mihutz23
03.09.2008, 13:28
Mihutz,
- bine ai venit pe form si-ti multumesc pentru o postare asa de frumoasa :)
Ma bucur sa vad ca acest sport este apreciat si pe meleagurile noastre , sper sa se legalizeze si la noi acest sport , pina nu de mult pe unul din forumuri acesta metoda era considerata ca braconaj si folosirea lui nu putea fi alta decit .. , nimeni nu sa gindit ca o persoana care plateste 2000 de Euro nu face parte din aceasi gloata cu cei care numesc acest sport braconaj .
Felicitari pentru frumoasele investitii, ce nu se vede in poze sint gruparile de sageti si mai lipsea si o explicatie la fotigrafia cu "paper tuning"
Daca aveti nevoie de "meteriale" banuiesc ca stiti unde le gasiti, imi face o deosebta placere sa va pot ajuta in calitate de coleg si tragator :)

Salut Razvy,

Si multumesc pentru urari...si, intradevar, mentalitatea ca arcul se foloseste pentru a bracona, inca exista....dar cei mai multi nu stiu ce inseamna sa tragi cu arcul....cat atrenament iti trebuie, cum trebuie sa modifici totul (obiceiuri, mod de a te deplasa, hainele folosite) fata de atunci cand vanam cu arma....sa si exemplific putin...in primul rand, mi-am schimbat toata garderoba de vanatoare....am achizitionat (si voi mai achizitiona) haine de pe Cabelas, haine cu Scent Lok, haine dedicate bowhunting-lui....am dezvoltat o adevarata paranoia legata de mirosuri....imi tin hainele in saci cu inchidere ermetica (tot de pe Cabelas luati) cu cate un "biscuit" care miroase a frunze si pamant...ma spal doar cu produse ce indeparteaza mirosurile (sampon, sapun si deo stick)....toate aste duc la costuri mult mai mari, atunci cand vorbim de vanatoarea cu arcul....asa ca atunci cand cineva imi spune ca arcul este pentru a bracona, din puctul meu de vedere, spune numai prostii....saptamana trecuta am cumparat o autorizatie la caprior pe un fond privat aflat la circa 60 km de Bucuresti....aseara am iesit in teren in jur de ora 19:00,....am reusit sa vad 3 tapi si vreo cateva capre....dar din pacate, la dibuit nu am reusit sa apropii nici un caprior indeajuns pentru a lansa sageata....insa daca aveam carabina mea cu mine (SHR 970 Match, cal. 6.5 x 55 SE), cum este reglata pe circa 200 m, cu siguranta ca puteam pune jos 2 capriori.

Cat despre fotografii cu partea de "paper tunning", din pacate nu am fost inspirat sa fac cateva poze la bowshop, daca cineva este interesat de acest lucru, pot sa postez materiale in acest scop.

viezure
03.09.2008, 14:43
Buna ziua,

Deci se poate vana cu arcul si la noi?Sa inteleg ca pe fondurile private vanatorea cu arcul este permisa de lege nu?
Daca este asa ati putea va rog sa dati cateva detalii gen locatie,contact preturi (dc nu sunt prea indraznet) si care sunt regulile de urmat la o astfel de vanatoare.Se merge ca si la vanatoarea pe fondurile de stat cu insotitor sau se poate instala stand individual zi dupa zi pana la extragerea piesei platite?

va multumesc,

razvy
03.09.2008, 19:31
@mihutz
Daca ai ajuns sa-ti tii hainele in pungi cu crengi de brad si sa te speli cu sapun care nu face clabuc inseamna ca te-a prins bine flama :lol: :lol: , esti mult peste nivelul de tragator sau de pasionat , felicitari , bine ca am citit treaba cu hainele ca am si eu de pus cregi de brad on pungi cu haine si sa le mut unde nu au contact cu restul hainelor, sezonul incepe peste 1 luna.
Pina acuma am avut momente palpitante la vinatoarea cu arcul , am avut multe Killuri si animale apropiate de mine la 2-3 m, deacuma incolo va fi si mai bine deoarece m-am lasat de fumat ,chiar daca nu fumam in padure tot imi mirosea pielea , parul a tutun, deabia astept sezonul :)
Eu nu vinez la dibuit numai din stand la pinda , nu am reusit sa fiu asa de bun la dibuit , eu cind calc pe o crenguta garantat se rupe si face zgomot :(

Mihutz23
04.09.2008, 11:54
@mihutz
Daca ai ajuns sa-ti tii hainele in pungi cu crengi de brad si sa te speli cu sapun care nu face clabuc inseamna ca te-a prins bine flama :lol: :lol: , esti mult peste nivelul de tragator sau de pasionat , felicitari , bine ca am citit treaba cu hainele ca am si eu de pus cregi de brad on pungi cu haine si sa le mut unde nu au contact cu restul hainelor, sezonul incepe peste 1 luna.
Pina acuma am avut momente palpitante la vinatoarea cu arcul , am avut multe Killuri si animale apropiate de mine la 2-3 m, deacuma incolo va fi si mai bine deoarece m-am lasat de fumat ,chiar daca nu fumam in padure tot imi mirosea pielea , parul a tutun, deabia astept sezonul :)
Eu nu vinez la dibuit numai din stand la pinda , nu am reusit sa fiu asa de bun la dibuit , eu cind calc pe o crenguta garantat se rupe si face zgomot :(

Salut Razvy,

Daca inteleg eu bine, tu locuiesti in State....eu am cumparat de pe Cabelas niste saci cu inchidere ermetica (Hunter's Specialties Scent Safe/Storage Bag), si fiecare sac vine cu un "waffer"....o bucata de plastic rotunda impregnata cu miros de padure....imi bag hainele in sac, impreuna cu waffer-ul respectiv....si chiar imi da un miros de padure haineleor....asta fac si cu binoclul, telemetrul iar rucsacul de padure (am Eberlestock Slingshot Pack, tot de pe Cabelas) il tin in alt sa separat, iar toate hainele sau obiectele care au legatura cu vanatoare, le tin intr-o geanta mare, luata tiot de pe Cabelas.....insa inainte de la baga ceva in saci, tot ce este textil, l-am spalat la masina de spalat, cu detergent care scoate mirosurile, si le-am clatit de 2 ori....iar arcul l-am stropit cu solutie care scoate mirosul uman....de aceea spune-am ca am dezvoltat o adevarata paranoia legata de pregatirea echipamentului de vanatoare....insa ieri, eforturile mi-au fost rasplatite...am iesit din nou in teren, iar de data aceasta, peste bocanci, mi-am pus niste ciupici de pasla, pe care i-am achizitionat din magazinul din Spania....si am efectuat un dibuit mergand pe un dig, ce avea circa 500 m, iar in dreapta sensului de mers, se afla o poaina mare unde am vazut 3 tapi si 6 capre....de toti tapii m-am putut apropia, fara sa ma simnta, pana la 50 m...nu am reusit sa trag, dar imi este foarte clar ca sunt pe drumul cel bun in privinta modului de deplasare pentru dibuit....cat despre vanatoarea la panda, si mie imi place, dar in zonele in care merg, nu am gasit locuri amenajate, cu hranitori sau scaldatori....plus ca inca nu mi-a sosit treestand-ul....totusi imi place foarte mult la dibuit, si voi incerca sa-mi rafinez cat mai mult tehnicile de apropiere....

Tinem legatura.

Mihutz

razvy
04.09.2008, 18:10
Sa nu-mi spui ca tu ai comandat treestandul lown wolf prin Anca ca nu il au in stock .
Eu folosesc saci de plastic pentru haine , dupa ce termin cu ei ii pun in cazanul de gunoi nu mai dau bani si pe alte inventii .

Mihutz23
05.09.2008, 10:29
Sa nu-mi spui ca tu ai comandat treestandul lown wolf prin Anca ca nu il au in stock .
Eu folosesc saci de plastic pentru haine , dupa ce termin cu ei ii pun in cazanul de gunoi nu mai dau bani si pe alte inventii .

Salut,

Ba da....eu am comandat treestandul lown wolf.....si cam cat dureaza pana il vor avea in stoc?....am vrut lown wolf deoarece am inteles ca ar fii unul dintre cele mai bune treestanduri....dar daca ai alta propunere....opinia mea este ca daca vanezi din treestand, pesemne ca nu trebuie sa mai folosesti si altceva....dar hai sa-ti povestesc de aseara....am iesit din in teren....si am ales sa stau langa o groapa cu namol, unde mai exista si ceva apa.... paznicul mi-a spus ca vine acolo un tap frumos....asadar m-am asezat pe o buturuga, la 17 m de groapa....pe la orele 19:30 a aparut o capra care a stat circa 5 minute....cand a aparut nu eram pregatit cu aparatul foto....el se gasea in husa, iar husa pe centura....mi-a luat 2 minute sa-l extrag din husa, si am facut si zgomot pentru ca am o husa cu fermoar rezistent la apa, si astea sunt zgomotoase....a auzit zgomotul....s-a tot uitat catre mine....vedeam cun trage si aer pe nari....dar nu m-a simntit....si am tras si un filmulet de 3 minute cu capra respectiva.....si atunci am stiut ca iarasi paranoia mea legata de mirosuri a dat rezultate....

razvy
05.09.2008, 11:19
Astepta-l, il vor avea intr-o saptamina , cel putin asa mi sa spus . este cel mai bun tree stant e adevarat eu am doua :) eu am unu ca asta : 38-887-658-00 si unul model mai vechi , arata la fel numai ca nu are flex band are niste "V" din aluminiu.

violiv
05.09.2008, 11:33
Nu stiu daca e chiar asa. Eu nu stiu cum e cu arcul si nici nu incerc sa invat, inca :wink: Dar sa fiu la cativa metri de "caprioare" mi s-a intamplat frecvent. In general, la vanatorile organizate, daca sunt capre in teren, apar printre primele, odata cu vulpile sau chiar mai devreme. Speriate de zgomotul inca foarte indepartat al gonacilor nu alearga foarte tare si sunt precaute la inaintare. In preajma liniei de vanatori dau semne ca o simt, se opresc, adulmeca, asculta...Cu toata grija lor mi s-a intamplat sa se opreasca la 2-3 m de mine, sa ne privim in ochi minute bune si s-o stearga abea cand se apropie gonacii sau la cea mai mica miscare din partea mea. Tin minte ca o data, mai pe la inceputurile vanatorii, m-am asezat in stand "strategic", pe scaunel, chiar in mijlocul unei poienite de vreo 60-70 m. O caprita a venit pana a dat cu nasul de mine si atunci s-a oprit si-a tot incercat sa-si dea seama ce se intampla - abea cand am clipit a fugit. Si sunt fumator, fumez si in stand si nu am nicio grija apropo de mirosuri (numa nu ma barbieresc in ziua vanatorii).
In schimb, in anii cand am alergat numai cu lisa dupa tapi, apropierea la distante macar de 40 m cat sa poti trage un foc sigur cu munitia din epoca a fost realmente imposibila desi am incercat toate nebuniile tineretii. O zi intreaga de chinuri si numeroase tentative se incheia cu o panda la locurile de trecere unde venea tapul pana sa-l mangai. Chiar imi amintesc ca am stat intr-o seara in panda impreuna cu cainele :oops: si tot au venit capre si mistreti pana-n 100 m - maraitul catelului le-a alungat. Eu am ramas cu sentimentul ca "sensibilitatea" lor mare este fata de perceperea unei miscari sau de zgomote dar mai ales fata de miscare. Chiar cand pasc sau se uita in cu totul alta parte, aparent, in campul lor vizual intra mult mai mult decat credem noi - vederea lor periferica nu acopera exact varful cozii in rest vad aproape de jur-imprejur.

Dupa ce mi-am luat prima carabina, vanatoarea la tap a devenit un fel de sedinta in poligon asociata cu admirarea peisajului prin binoclu: primul an a fost o mare satisfactie ca n-am mai alergat de nebun pe campuri incercand s-ajung la coada lor, al doilea a fost o mare dezamagire pentru c-a lipsit complet alergatul (doar am iesit in teren, l-am vazut prin binoclu, m-am apropiat pe sub un deal la 150 m si l-am doborat linistit, mai usor decat orice "decar" in poligon) si apoi n-am mai vanat deloc!
Cand si cand mai merg cu cate un prieten pe la o panda dar chiar daca iau arma, am grija sa nu fie pregatita de tras....

Bafta mare in "intreprinderi"!

razvy
05.09.2008, 11:57
Ce stiu este ca vinatoarea cu arcul iti trezeste toate terminatiile nervose care stau in hibernare la vintoarea cu arma sau alte activitati , adrenalina e la max , plus controlul care nu se lasa usor ponderat face ca aceast sport sa fi cel mai adevarat . e usor sa impusti un animal fugarit sau in tarc , nu e usor sa-l impusti pe terenul lui :wink: acolo tu esti intrusul si incerci sa te aliniezi cu ce te-m conjoara , tu Vio ai avut experientele alea fortate , caprioarele au fost alergate spre tine si daca nu te-ai miscat normal ca nu stiau ce e cu tine acolo, derutate fiind de zgomotul care venea din spate, interesant este sa reusesti experienta asta fara gonaci sau alte ajutoare .

ankasylva
05.09.2008, 12:51
Total de acord cu ce a spus Vio ...
Intr-adevar , e foarte bine sa fii precaut si sa faci tot posibilul ptr ca animalul sa nu te simta dar eu una nu voi reusi niciodata sa fiu atat de atenta cu chestiile astea.
Si eu sunt fumatoare, fumez si cand stau la panda si nu am avut probleme niciodata.
Aseara au iesit 2 capre cu 4 iezi si au venit pana sub observatorul unde stateam - observator deschis. Iar cu apropiatul , la fel : ultima oara , in Spania , am apropiat caprior la 30 m fara nici o problema. In Africa , nu mai spun....acolo apropii animalele f usor in ciuda faptului ca mergi cu inca 3-4 persoane pe langa tine , aia chiar nu au nici o grija la modul de depozitare al hainelor :)
Cel mai important e sa stii cum sa te apropii, sa fii atent la miscari si directia vantului.....Parerea mea

razvy
05.09.2008, 13:00
Nu contrazic pe nimeni ,mie mi se pare foarte greu , mai ales la caprioarele astea de aici , cu cit sezonul de vinatoare e mai in toi cu atit se desteapta si nu le mai pacaleste nimica , sint asa de precaute si o creanga cazuta din pom o inspecteaza ca pe cine stie ce OZN sa nu zic ca sa-u invatat sa se uite sus in pomi ::)) I wonder why ..

Mihutz23
15.09.2008, 13:11
Sa nu-mi spui ca tu ai comandat treestandul lown wolf prin Anca ca nu il au in stock.

Salut Razvy,

Asa cum stii am comandat un treestand Lone Wolf, si imi mentin comanda (inteleg ca acum nu-l au pe stoc, dar banuiesc ca il vor aduce)....vreau sa te mai rog sa-mi spui ce anume imi mai trebuie sa acest treestand....cu ce vine el in standard si ce altceva trebuie sa mai comand ca sa fie complet.

Mii de multumiri in avans.

Mihutz23

razvy
15.09.2008, 14:06
@ Mihutz
Am vazut comanda ta, intr-un fel bine ca nu l-au avut pe stock pe ala care la-i vrut, deoarece mi-e modelul al a nu-mi place ( asta e gustul meu si opinia mea , tu te rog sa procedezi cum vrei ) asa de mult cum imi place asta si voi incerca sa-ti explic :
http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... rchResults (http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/Product_10151_-1_10001_95598____SearchResults)
asta il am eu si mai am unu modelul mai vechi adica nu are flexurile de pus in jurul copacului, diferenta este scaunul dupa cum vezi , asta are scaunul rigid facut din Aluminim si poti pune burta pe el si tragi platforma de jos in sus sau reverscind te cateri ( e foarte simplu) , crede-ma ca nu ai chef sa-ti folosesti muschii de la miini sa te tragi in sus pe pom , celalat are scaunul pe chingi . Bara ai ade l amodelul celalat nu era buna doar sa rezemi arma pe ea poti folosi un shooting stick up side down daca vrei ceva sa stabilizezi focul .
Ce-ti mai trebuie ? in primul rind HARNESS si am sa scriu cu litere mari sa citeasca toti , FARA el nu te sui in pom ajungi sus si primul lucru iti pui cureaua in jurul pomului si al tau, in SUA cele mai multe accidente de vinatoare sint datorate de Climberuri .Aici sint unele modele care seaman cu niste foltolii ideale de tras un pic de somn da numai sa fi legat bine ::))
Eu folosesc ceva asemanator dar am simplificat doar la o centura in jurul meu si una pe pom:
http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... id=PP_P1_1 (http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/Product_10151_-1_10001_94627?cmCat=CROSSSELL_PRODUCT&cmid=PP_P1_1)
alte chestii utile:
Bow Holder
http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... rchResults (http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/Product_10151_-1_10001_48252____SearchResults)
Gun Holdee
http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... rchResults (http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/Product_10151_-1_10001_94616____SearchResults)
Bow holderul asta e nou , nu il stiu :
http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... rchResults (http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/Product_10151_-1_10001_99907____SearchResults)
cirlig de arc sau alte accesori binoclu chematoare etc . eu am in permananta tot felul de cirlige care se infileteaza in pom :
http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... 00_400-7-6 (http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/Product_10151_-1_10001_82417_400007006_400000000_400007000_400-7-6)
Neaparat o funie sa-ti tragi arcul sus sau arma si ce mai ai eu folosesc coarda de parasuta, daca ai back pack il poti trage sus cu un cirlig deci un cirlig este bine sa ai cu tine , eu am dat doua gauri si am pus niste suruburi pe care am pus funia sa nu o car prin buzunare sa nu se-ncurce , cind ma duc la munte am sa-ti fac o poza sa vezi ce ia-m facut , modlelul vechi avea din turnare niste chestii pe care puteai sa pui sfoara . In mare sa stii ca platforma nu are cum sa cada de pe pom poate sa fie si fag cu coaja neteda , mi sa intimplat foarte rar sa cada putin daca l-am gatat cu piciorul din gresala dar e bine sa pui chinga de protectie intre scaun si platforma o sa vezi despre ce vorbesc cind o sa-l ai, dintre toate asta mi sa parut cel mai bun , usor si repede de instalat si de pus la olalta dupa ce ai terminat cu el , altele sint un chin sa le stingi .
Un alt lucru cu care nu plec in padure este :
http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... rchResults (http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/Product_10151_-1_10001_66557____SearchResults)
de cele mai multe ori gasesti pomul ideal dar are o creanga undeva pe la mijloc si nu te poti catara in el din cauza ei sau ai o creanga un fata ta si te incurca , legi fierastraul cu funia cu care au tras arcul sus si il arunci peste creanga ca sa ti-o aduci la mina dupa care o tai cu fierastraul, in pom pe o platforma de 1 / 0.5 m incepi sa gindesti alfel :wink:

Mihutz23
16.09.2008, 12:36
@ Mihutz
Am vazut comanda ta, intr-un fel bine ca nu l-au avut pe stock pe ala care la-i vrut, deoarece mi-e modelul al a nu-mi place ( asta e gustul meu si opinia mea , tu te rog sa procedezi cum vrei ) asa de mult cum imi place asta si voi incerca sa-ti explic :
http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... rchResults (http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/Product_10151_-1_10001_95598____SearchResults)
asta il am eu si mai am unu modelul mai vechi adica nu are flexurile de pus in jurul copacului, diferenta este scaunul dupa cum vezi , asta are scaunul rigid facut din Aluminim si poti pune burta pe el si tragi platforma de jos in sus sau reverscind te cateri ( e foarte simplu) , crede-ma ca nu ai chef sa-ti folosesti muschii de la miini sa te tragi in sus pe pom , celalat are scaunul pe chingi . Bara ai ade l amodelul celalat nu era buna doar sa rezemi arma pe ea poti folosi un shooting stick up side down daca vrei ceva sa stabilizezi focul .
Ce-ti mai trebuie ? in primul rind HARNESS si am sa scriu cu litere mari sa citeasca toti , FARA el nu te sui in pom ajungi sus si primul lucru iti pui cureaua in jurul pomului si al tau, in SUA cele mai multe accidente de vinatoare sint datorate de Climberuri .Aici sint unele modele care seaman cu niste foltolii ideale de tras un pic de somn da numai sa fi legat bine ::))
:wink:

Salut razvy,

Deci imi recomanzi un treestand din gama celor cu care te catzeri...m-am uitat si eu la ele, dar nu imi dadeam seama cum naiba te catzeri cu el, folosind greutatea proprie....anyway, daca l-ai testat si spui ca merge bine, merg pe mana ta...asa ca te rog sa-mi faci si mie un necesar cu ce trebuie sa am la treestand, si cosidera ca am comandat un treestand complet.

Mii de multumiri!

razvy
16.09.2008, 13:07
Este acelas gen de stand uitate la el cu atentie : http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... rchResults (http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/Product_10151_-1_10001_95599____SearchResults)
diferenta este de $30 care se vede in burele - spatar si sistemul de curele pe care sezi , inrest e identic , psrtea proasta e ca nu prea ai cum sa te tragi cu el in sus decit in miini ceea ce nu recomand , ala care ti lam recomandat este simplu am sa incerc sa fac eu o filmare cind o sa-l folosesc pe al meu sa vezi exact ce si cum . Daca vrei sa-l comanzi da comanda azi ca eu peste 7 ore iam dat drumu la BP .
Ce-ti trebuie ? : Deocamdata Treestandul cele doua inserturi unu de arc si altu de pusca si o centura .
1x 38-887-658-00 si asta e low in stock
1x 38-888-108-00
1x 38-881-880-00
1x 38-887-661-00
1x 38-885-174-03 sau 1x 38-883-149-00 ( ai 6 bucati)
1x 38-888-766-00
1x 38-802-891-00
dar mai inti sa vedem daca gasim standul :( si aici incepe sezonul si se imputineaza stockul vazind cu ochii.

Slyder
16.09.2008, 15:52
cu cit sezonul de vinatoare e mai in toi cu atit se desteapta si nu le mai pacaleste nimica
Asta e ca in desenele animate :D :D :D Numai acolo sarmanul vanator nu vedea o rata din minutul in care avea voie sa vaneze, pana in ultima secunda. In rest, nu avea pe unde sa se miste, era plin de rate. Asta daca cineva isi mai aminteste desenele animate bune care le vedeam acum multi ani.

Mihutz23
17.09.2008, 11:33
Nu stiu daca e chiar asa. Eu nu stiu cum e cu arcul si nici nu incerc sa invat, inca :wink: Dar sa fiu la cativa metri de "caprioare" mi s-a intamplat frecvent. In general, la vanatorile organizate, daca sunt capre in teren, apar printre primele, odata cu vulpile sau chiar mai devreme. Speriate de zgomotul inca foarte indepartat al gonacilor nu alearga foarte tare si sunt precaute la inaintare. In preajma liniei de vanatori dau semne ca o simt, se opresc, adulmeca, asculta...Cu toata grija lor mi s-a intamplat sa se opreasca la 2-3 m de mine, sa ne privim in ochi minute bune si s-o stearga abea cand se apropie gonacii sau la cea mai mica miscare din partea mea. Tin minte ca o data, mai pe la inceputurile vanatorii, m-am asezat in stand "strategic", pe scaunel, chiar in mijlocul unei poienite de vreo 60-70 m. O caprita a venit pana a dat cu nasul de mine si atunci s-a oprit si-a tot incercat sa-si dea seama ce se intampla - abea cand am clipit a fugit. Si sunt fumator, fumez si in stand si nu am nicio grija apropo de mirosuri (numa nu ma barbieresc in ziua vanatorii).
In schimb, in anii cand am alergat numai cu lisa dupa tapi, apropierea la distante macar de 40 m cat sa poti trage un foc sigur cu munitia din epoca a fost realmente imposibila desi am incercat toate nebuniile tineretii. O zi intreaga de chinuri si numeroase tentative se incheia cu o panda la locurile de trecere unde venea tapul pana sa-l mangai. Chiar imi amintesc ca am stat intr-o seara in panda impreuna cu cainele :oops: si tot au venit capre si mistreti pana-n 100 m - maraitul catelului le-a alungat. Eu am ramas cu sentimentul ca "sensibilitatea" lor mare este fata de perceperea unei miscari sau de zgomote dar mai ales fata de miscare. Chiar cand pasc sau se uita in cu totul alta parte, aparent, in campul lor vizual intra mult mai mult decat credem noi - vederea lor periferica nu acopera exact varful cozii in rest vad aproape de jur-imprejur.

Dupa ce mi-am luat prima carabina, vanatoarea la tap a devenit un fel de sedinta in poligon asociata cu admirarea peisajului prin binoclu: primul an a fost o mare satisfactie ca n-am mai alergat de nebun pe campuri incercand s-ajung la coada lor, al doilea a fost o mare dezamagire pentru c-a lipsit complet alergatul (doar am iesit in teren, l-am vazut prin binoclu, m-am apropiat pe sub un deal la 150 m si l-am doborat linistit, mai usor decat orice "decar" in poligon) si apoi n-am mai vanat deloc!
Cand si cand mai merg cu cate un prieten pe la o panda dar chiar daca iau arma, am grija sa nu fie pregatita de tras....

Bafta mare in "intreprinderi"!

Salut Violiv,

Ma bucur sa citesc ce ai scris si inca odata ajung la concluzia ca exista vanatori norocososi si vanatori mai putin daruiti cu acest har......eu unul ma consider usor ghinionist cand vine vorba de vanatoare.....foarte rar au trecut mistretii pe la standul meu, chiar daca m-am asezat si in cele asa zise "cele mai bune"....foarte rar am avut norocul ca plimbandu-ma prin padure si vorbind tare cu un amic, totusi sa ma intalnesc cu ciurda de mistreti...toate aceste intamplari "norocoase", eu unul nu le-am experimentat....intotdeauna a trebuit sa "muncesc" pentru vanatul meu....de pilda in ultima perioada am mers la tzap....am facut panda si dibuit...m-am apropiat, dar doar de capra...pe tzap nu l-am intalnit....in aceeasi perioada am avut si la capra pe un alt fond....de data asta ma intalneam cu tzapul si nu cu capra....dar nu ma plang....ceea ce imi place la vanatoare, ca si in alpinism, este "provocarea"....eu unul ma hranesc cu asta.....si mai ales ca totul sa fie sportiv....recunosc ca am avut si eu perioada mea de "nebunii", ca noi toti, dar acum ceea ce ma motiveaza sa merg la vanatoare cu arcul este tocmai faptul ca este mult mai greu, cere mai multa daruire, mai multa vointa si perseverenta....intr-un fel, pentru mine, este un antrenament mental.
Nu este pentru prima data cand aud "dar eu fumez in stand, si totusi a venit mistretul"......chiar nu este prima data....acelasi lucru il auzeam, cand eram copil si de la tatal meu, dar imi aduc aminte intotdeauna de replica pe care o primea de la bunicul meu: "ehe, si cati oare nu ai vazut, caci te-au simntit ei inainte".
Eu unul nu "predic" ca fiecare dintre noi sa faca la fel in privinta mirosurilor...eu am sa continui sa fac asta, pentru ca asa am ales si pentru ca consider ca ma ajuta in stilul de vanatoare pe care il indragesc: panda si dibuitul....sunt 2 ani de cand nu am mai participat la o organizata.

razvy
17.09.2008, 12:04
dar eu fumez in stand, si totusi a venit mistretul".
Daca bate vintul in favoarea ta ai noroc daca nu :( , mirosul de tigare spreie vinatul ,nici nu ma indoiesc .
In urma cu ceva vreme cind fumam in drum spre stand am aruncat un muc de tigare cca 40 m de stand, un urs a venit cu vintul in spate cum a trecut de locul unde am aruncat mucul da tigare sa oprit brusc a adulmecat vre-o 10 secunde si a rupt-o la trap in directia de unde a venit ,la fel sa intimplat cu caprele, de acuma in colo sa schimbat calimera , m-am lasat de fumat :wink:

luca
18.09.2008, 14:55
Am vazut zilele trecute pe F&H un vanator in Africa cu un compound a avut tupeul sa apropie un elefant la 25 m. Inainte de-a fixa sageata a scos o mica chestie sa vada directia vantului. Am crezut ca glumeste!
I-a plasat sageata in spatele piciorului stang. Taurul a plecat in tromba si l-au gasit dupa cateva sute de metri mort. Nu stiu cat au asteptat dar am ramas masca :shock: . Varful sagetii era cu doua taisuri.

razvy
18.09.2008, 14:58
Te cred de ce nu, virfurile alea cu doua taisuri sint Magnum 150 -200 grain , penetreaza adinc .

Ghinda
18.09.2008, 14:59
Tupeu ai, ca banui ca avea si in spate vreo cativa trackeri cu niste nitro in mana! Daca nu capabil omu. Eu asa bine ma simt cand maroul este spre mine! :oops:

viper1
18.09.2008, 16:25
Ghinda de fapt ultimul iesit 750 nitro expres :lol: :lol: :lol:

jon2004
18.09.2008, 20:45
Am vazut zilele trecute pe F&H un vanator in Africa cu un compound a avut tupeul sa apropie un elefant la 25 m. Inainte de-a fixa sageata a scos o mica chestie sa vada directia vantului. Am crezut ca glumeste!
I-a plasat sageata in spatele piciorului stang. Taurul a plecat in tromba si l-au gasit dupa cateva sute de metri mort. Nu stiu cat au asteptat dar am ramas masca :shock: . Varful sagetii era cu doua taisuri.

era elefant sau taur !!!! :lol:

seamana cu faza ai cu porcii care mancau prune sub un par :lol: :lol:

george_ciprian86
18.09.2008, 21:07
http://www.myoutdoortv.com/show-microsi ... urnal.html (http://www.myoutdoortv.com/show-microsites/safari-hunters-journal.html)

Cautati aici " Jumbo with an arrow " . Cred ca despre filmuletul asta e vorba.

luca
19.09.2008, 10:45
@ Jon sa stii ca am avut asa o temere sa scriu sau nu "taur". Am vrut sa exemplific ca a fost un elefantoi si nu o elefantoaica :D
Asa le zice lumea pe toate canalele media, toata ziua bull in sus si bull in jos. La cerb comun mascul nu-i mai zice si taur :roll:
Buna aia cu mistretii :D dar am citit pe unul din forumuri un banc cu mistretul artagos care statea intr-un mar si manca cirese aduse de-acasa 8)

razvy
19.09.2008, 11:24
http://www.myoutdoortv.com/show-microsites/safari-hunters-journal.html

Cautati aici " Jumbo with an arrow " . Cred ca despre filmuletul asta e vorba.
E cam prost facut situl ala , titlurile le videoclipuri nu se vad bine , acuma ma uit la el .
Bill Troubridge presedintele de la Exaclibour Crossbow isi face reclama la jucarie , se pare ca ar fiprimul elefant luat cu o arbaleta ,
impresionant ce au rupt-o la fuga dupa ce au tras :)))
Trackeri erau la curu lui bine zicea Ghinda ::)
Mie mia placut la urma cind dupa ce l-au jupuit , au venit localnici si parca erau la piata cind vine masina de carne ::)) ;:))))