Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 30

Subiect: Cum sa-ti centrezi optic luneta .

violiv
    Guest Avatarul lui violiv

Răspuns la: Cum sa-ti centrezi optic luneta .

Citat Postat în original de jymhunt Vezi post
    Foarte tare tehnica, abia acum am scos tot ce poate luneta (am inceput sa caut monturi ajustabile) !
    Esti sigur?
    La ce ti-a folosit???

Recunosc cinstit ca m-am incurcat prin formalitatile de relogare de cand cu noua fata a forumului si-am abandonat o vreme da' subiectul acesta m-a facut s-o iau de la capat. Daca ar fi fost numai filmuletul initial era OK..o tehnica simpla si eficienta de a aduce turetele la 0. Da' partea cu explicatiile, beneficiul maxim, bla-bla m-a dat pe spate....
    Candva am mai avut o disputa pe tema asta cu un armurier pe un forum vecin.

Sa zicem ca esti in situatia in care n-ai marcaje smechere pe turete si te-ai jucat la ele (sau altcineva) asa ca nu mai stii unde-i centrul...si vrei mortis sa stii! Daca n-ai oglinda la indemana e suficient sa numeri click-urile, sa imparti la doi si sa ajungi la jumate cu tureta. Poate ca or fi 2-3 click-uri pe langa da' chiar nu conteaza. De ce? Pentru ca lunetele destepte nu mai au 4-5 lentile in maruntaie ci de vreo doua ori si ceva mai multe.

In vremurile de pionierat, cand reticulul nu era montat pe tubul erector al lunetei si era o piesa separata, atunci cand invarteai de turete acesta isi schimba pozitia in campul vizual. La o dezaxare mare a lunetei pe arma era naspa sa ochesti printr-un reticul ce era pozitionat intr-un colt al lunetei. Asadar se foloseau monturi cu posibilitatea de ajustare grosiera pe verticala si orizontala.
    Intre timp, lumea lunetelor a evoluat mult. Din pacate, atat in sensul bun cat si in cel prost. Bine este ca producatorii destepti au facut in asa fel incat luneta sa vada bine cu toate lentilele pe toata suprafata acestora. Rau este c-au aparut o gramada de stifturi care nu vad clar nici cu toate lentilele aliniate cu laser.

Sa zicem c-am aliniat cat se poate de bine reticulul. Scopul unui astfel de dispozitiv optic este sa ochesti prin el o tinta in care vrei sa trimiti un proiectil. Ca urmare, trebe montata pe o arma. E firesc si logic sa doresti ca axa optica si cea a armei sa fie intr-un acelasi plan vertical, adica sa ai o descentrare cat mai mica pe laterala. Da' nu-i obligatoriu....exista si montaje excentrice. Sa zicem ca totusi ar trebui sa fie perfect drept pe orizontala. Da' cu verticala ce aveti? Daca vreau sa trag la distante diferite trebuie sa compensez din turete si atunci dezaxez .... cu ce m-a ajutat sa caut mijlocul? Daca vreau sa trag la distante marisoare spre mari e aproape obligatoriu sa montez pe arma o baza inclinata cu 20-30-40 MOA, asta insemnand o dezaxare de 50-100 cm la 100 m adica 1-2 ture din tureta, adica o dezaxare enorma.
    Ce fac? Incep sa plang ca luneta mea nu mai poate sta nicicum cu centrul in centru?

La o luneta buna din ziua de azi practic nu conteaza. Daca sistemul optic a fost calculat si realizat cu "arta si precizie" atunci razele de lumina preluate de obiectiv si care vor sa ajunga la ocular si ulterior la ochi pot sa treaca linistite printr-un tub erector dezaxat fata de axa optica ce-ar trece prin centrul ocularului-obiectivului. Marea realizare a lunetelor scumpe este tocmai asta: au facut ca lentilele sa functioneze perfect pe toata suprafata nu numai in centrul optic sau in imediata vecinatate a acestuia. Practic, o doare-n pix pe lentila de la Zeiss ca raza de lumina ajunge la ea stramba fata de axa optica. La o luneta de 2 bani s-ar putea sa obtii o imagine mai clara cand toate sunt aliniate dar daca invarti oricare din turete la o extrema si imaginea pierde din limpezime atunci luneta trebe aruncata si cautata alta. De ce? Pentru ca excursia tubului erector in interiorul lunetei este de ordinul a 1-2-3 mm maxim, la capatul aterior al tubului erector, acolo unde sunt turetele. Daca luneta isi pierde claritatea din cauza ca raza de lumina nu mai pica exact in centrul primei lentile din tubul erector ci 1 mm langa atunci este chiar un mare stift. Nici la lunete din gama de preturi de ordinul a 2-300 $ nu se mai intampla asa ceva.

In alta ordine de idei, cateva mii bune de tragatori americani ce participa la tot felul de competitii de mai mica sau mai mare amploare, unde normal ca precizia e esentiala, folosesc pe armele lor monturi cat se poate de fixe, daca s-ar putea chiar sudate. Chiar credeti ca atatia oameni care scobesc in maruntaiele armelor, munitiilor si opticii pana la fractiune de fir de par n-ar fi remarcat aceasta "necesitate" de a aduce luneta la mijloc? Sunt oameni care lucreaza luni in sir numai ca sa pileasca un tub cate un micron si schimba incarcaturi in cartuse la nivel de un grauncior de pulbere da' nu i-am auzit sa se impiedice de centrarea lunetei.....saracii de ei, uite cum nu stiau de ce trag prost!!!

In lumea de azi a armelor e acceptata o toleranta la prelucrare de circa doua sutimi de milimetru. Sa zicem ca esti foarte-foarte ghinionist si toate deficientele se cumuleaza. Asta inseamna 0,02 la interfata culata-baza + 0,02 la interfata baza-inele + 0,02 la interfata inele-luneta...0,06 per total. Cu un pic de aproximatie, aceasta abatere "extrema" inseamna pe tinta 5-6 cm la 100 m, adica 7-8 click-uri clasice de 1/4 MOA.
    La o combinatie de elita, la care toate piesele sunt lucrate in limita acestor tolerante, cu o baza orizontala nu inclinata, asta inseamna ca poti pune luneta cu turetele la 0 si trage direct la 100 m cu sanse mari ca focul sa ajunga intr-o coala A4. Daca echipamentul mecanic din dotare e mai subtirel si producatorii armei sau monturii au sarit de cele doua sutimi si-au ajuns pe la o zecime, se poate sa ai o deviatie de 10 ori mai mare, adica sa fie nevoie sa corectezi 30-40 cm pe tinta, adica 50-70 click-uri. E multisor si atunci trebe sa-ti pui problema ca ceva nu-i in ordine cu montura. Cand esti posesorul unor piese suficient de bune, din gama medie spre top, de cele mai multe ori e suficient sa verifici atent muchiile in cautarea unor imperfectiuni la prelucrare, eventual sa schimbi pozitia inelului pe un alt slot ca sa ajungi intr-o gama mai mica de abatere....nu-i neaparat necesar sa vrei Optilock sau Z-Ring sau mai stiu eu ce nebunii cu reglaje din surubele pe la inele. Astea dateaza din epoca in care fiarele se prelucrau cu pila, la mana, si fiecare arma era altfel. Apropo, inele pomenite, cu insertii de plastic si care permit rotirea in toate sensurile a tubului in ele stii in ce masura pot face asta? Sacaite la extrem si puse stramb complet in toate sensurile poate ca ajung la 30-40 cm pe tinta, adica sunt capabile sa corecteze acea deficienta de o zecime pomenita mai sus. Cam atat. In fiecare categorie de pret (ca cele de Sako is mult mai scumpe ca cele de Burris) prefer o montura fixa si tapana de la un producator recunoscut.

@razvy
    Iteresant , dar sint curios daca si zero cade pe turete . Oricum cind o pui pe arma ti-e clar clar ca trebuie sa o ajustezi . ....

Cred ca trebe sa le explicam chestia asta si celor de la Kahles, S&B, Swaro....mai ales cand vin montate pe SSG 69. Cum de n-ai remarcat ca se vede tinta deformata sau intunecata cand incerci sa tragi la 3-400 m??? Exact din cauza dezaxarii prea mari pe verticala datorata invartitului din turete....

@dvdrwtra
    daca la luneta ta se intampla asa, imi pare sincer rau pentru tine

Junior Member Avatarul lui jymhunt
    Data înscrierii
    10.11.2008
    Locație
    Buzau
    Vârstă
    45
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Citat Postat în original de violiv Vezi post
    Esti sigur?
    La ce ti-a folosit???
    Daca echipamentul mecanic din dotare e mai subtirel si producatorii armei sau monturii au sarit de cele doua sutimi si-au ajuns pe la o zecime, se poate sa ai o deviatie de 10 ori mai mare, adica sa fie nevoie sa corectezi 30-40 cm pe tinta, adica 50-70 click-uri. E multisor si atunci trebe sa-ti pui problema ca ceva nu-i in ordine cu montura.
    Violiv ca de obicei reusesti sa luminezi cotloanele intunecate din creierii mei bolnavi. Dupa ce am centrat luneta in oglinda am constatat o diferenta neta de claritate si as vrea sa ma incadrez la reglaj in interiorul a 10-15 clicuri. Arma fiind un Ij 18 cu metoda de prelucrare a sinei mult blamata pe forumuri prin minte au inceput sa-mi treaca multe intrebari cu "daca...?".O sa caut un suport fix , dintr-o bucata cat mai jos in asa fel incat luneta sa fie cat mai aproape de teava.

violiv

Mai bine cauti alta luneta.

dvdrwtra
    Guest Avatarul lui dvdrwtra

Da' partea cu explicatiile, beneficiul maxim, bla-bla m-a dat pe spate....
    De ce? Te deranjeaza ca nu esti singurul care a avut timp sa se documenteze? Diferenta dintre noi este ca tu nu ai stiut ce sa faci cu informatiile pe care le-ai adunat.

Daca n-ai oglinda la indemana e suficient sa numeri click-urile, sa imparti la doi si sa ajungi la jumate cu tureta.
    Mai bine taceai. Toate explicatiile stiintifice ulterioare scad spre nul in valoare atunci cand "imparti click-uri in doua"

Daca vreau sa trag la distante diferite trebuie sa compensez din turete si atunci dezaxez .... cu ce m-a ajutat sa caut mijlocul? Daca vreau sa trag la distante marisoare spre mari e aproape obligatoriu sa montez pe arma o baza inclinata cu 20-30-40 MOA, asta insemnand o dezaxare de 50-100 cm la 100 m adica 1-2 ture din tureta, adica o dezaxare enorma.
    Ce fac? Incep sa plang ca luneta mea nu mai poate sta nicicum cu centrul in centru?
    Sa mor de te inteleg.Tu centrezi , si tot tu uiti sa dai gol. Abia ti-ai dat raspunsul cu baza de 20-40 MOA si apoi plangi ca tre' sa folosesti turete ca sa fii pe zero. Ne testezi vigilenta ?

Fiecare isi pune ce baza vrea , fara unghi , sau la unghiuri diferite, pentru a trage la ce distante ii face placere si in acelasi timp pentru a-si pastra cat mai mult centrul optic. Tu iti poti suda baza , asa cum mentionezi. Nimeni nu se supara. Tu de ce te superi ca noi avem metode de reglare, si le folosim? De fapt de ce a inceput aceasta discutie ? Ce nu-ti place? Metoda de reglare optica, metoda de zeroire prin pastrarea cat mai mult a centrului optic sau doar accesoriile care ne ajuta sa obtinem asta?

Practic, o doare-n pix pe lentila de la Zeiss ca raza de lumina ajunge la ea stramba fata de axa optica. La o luneta de 2 bani s-ar putea sa obtii o imagine mai clara cand toate sunt aliniate dar daca invarti oricare din turete la o extrema si imaginea pierde din limpezime atunci luneta trebe aruncata si cautata alta.
    Uite ca aici nu mai am cum sa te contrazic. Asa este, pe Zeiss o doare. Si inca tare. De aia ne cam doare si pe noi, 95% din romani, sa cumparam Zeiss, Swa sau NF. Ramanem la lunetele noastre de buget pe care trebuie sa le imbunatatim sau sa le pastram cat mai mult din putinele calitati pe care le au. Pe de alta parte, fa-ne nebuni dar eu am vazut Signature pe NXS si REM 700, iar eu as face la fel daca mi-as permite NXS.

Chiar credeti ca atatia oameni care scobesc in maruntaiele armelor, munitiilor si opticii pana la fractiune de fir de par n-ar fi remarcat aceasta "necesitate" de a aduce luneta la mijloc? Sunt oameni care lucreaza luni in sir numai ca sa pileasca un tub cate un micron si schimba incarcaturi in cartuse la nivel de un grauncior de pulbere da' nu i-am auzit sa se impiedice de centrarea lunetei.....saracii de ei, uite cum nu stiau de ce trag prost!!!
    Citeste mai sus. Daca tu nu ai auzit de ei asta nu inseamna ca nu exista.

Apropo, inele pomenite, cu insertii de plastic si care permit rotirea in toate sensurile a tubului in ele stii in ce masura pot face asta? Sacaite la extrem si puse stramb complet in toate sensurile poate ca ajung la 30-40 cm pe tinta, adica sunt capabile sa corecteze acea deficienta de o zecime pomenita mai sus. Cam atat.
    Hai sa-ti povestesc despre rahaturile astea de insertii. Ele sunt de la -20 pana la +20. Daca le combini de exemplu -20 spate cu +20 fata obtii 40 MOA fara sa dereglezi optic. Vorba ta, daca am nevoie de mai mult, mai bine arunc luneta. "sacaite la extrem si puse stramb complet in toate sensurile" e o exagerare extrema si in toate sensurile. Daca nu ai avut macar in mana asa ceva, ideal ar fi sa nu oferi opinii despre ele. Montate insertiile extreme, si puse medianele la 90 de grade , ele tot se muleaza pe luneta. Am incercat asta expre' sa vad cum functioneaza principiul. Ele se misca in causul lor si se muleaza 99% pe suprafata lunetei. Trebuie sa vezi , nu ca sa crezi, ci ca sa intelegi procesul.

@dvdrwtra
    daca la luneta ta se intampla asa, imi pare sincer rau pentru tine
    Sa mor de nu o iau ca pe o jignire. Pe langa faptul ca nu ai de ce sa-ti para rau pentru mine( de unde ai mai scos-o si pe asta?), chiar daca ai avea, nu as avea nevoie de parerile tale sincere de rau.
    Eu mi-am montat Signature pe un Hawke, care l-am montat pe un airgun Matador. Am pus insertiile 0 in ambele inele pentru a vedea unde trage ansamblul la 50 de metri. Nu a fost nici o surpriza sa observ ca trag 5-6 cm in stanga si vreo 25 in jos. Asa ca am montat inserturile -10jos in spate si +10jos in fata si le-am inclinat mediana cu vreo 5 grade spre dreapta fata de orizontala. Abia acum am fost surprins, sa fiu off doar pe verticala cu 1cm si ceva, adica exact juma de MOA. Binenteles ca nu m-am mai atins de inele si am reglat 0,5 MOA din turete. Acum am zero la 50 de metri si sunt si centrat optic. De ce sa-ti para rau pentru mine? Mie are de ce sa-mi para rau. Sigur voi regreta ca m-am bagat in seama cu un Gigi Contra. Daca mai ai ceva de scris, scrie. Dar nu te astepta sa-ti raspund TIE. Scrii mult si oarecum prost. Ai si mania contrazicerii asa de tare , incat de multe ori te contrazici singur. Te astept pe canalul meu pentru niste voturi negative. Ma bucur ca macar stiu ale cui sunt.

Administrator Avatarul lui razvy
    Data înscrierii
    04.03.2008
    Locație
    Teaneck , NJ , USA
    Vârstă
    50
    Posturi
    3.009
    Putere Rep
    10

Cred ca trebe sa le explicam chestia asta si celor de la Kahles, S&B, Swaro....mai ales cand vin montate pe SSG 69. Cum de n-ai remarcat ca se vede tinta deformata sau intunecata cand incerci sa tragi la 3-400 m??? Exact din cauza dezaxarii prea mari pe verticala datorata invartitului din turete....
    Vio
    - Pararea mea ca e chestie buna sa ajustezi luneta la zero inainte sa o montezi pe arma si am zis asta ca ar ajuta sa determini cite de OFF este lunta fata de arma si cit trebuie ajustata de la zero , sint si cazuri cind ajungi la capatul turetei si tot nu esti pe tinta ,, deacord cu tine .
    Pentru probleme serioase ma puteti contacta pe Skype

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

user id: razvy64

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

violiv

Urmatoarele randuri sunt strict raspuns la dialogul meu cu @razvy.
    Oricine altcineva se simte implicat e liber sa-si dezvolte opiniile pe "canalul lui".

OK! De acord cu asta. Si eu aduc lunetele la 0 cand le montez apoi verific cat de dezaxate sunt. N-am nimic nici cu metoda propusa.....apropo, eu o sa continui sa impart numarul de click-uri totale la 2 daca luneta nu are semne pe tureta sau daca anterior au fost mutate turetele de la 0-ul initial.

Ce nu am inghitit eu este partea cu "beneficiile" nemaipomenite ale centrarii lunetei din inele vis-a-vis de claritatea imaginii....probabil ca nu m-am mai uitat de mult prin optica de tot rahatu'.

Exista o firma pe nume Beretta. Firma asta a cumparat mai maruntele Sako si Tikka ca si firma de optica si accesorii Burris. Finlandezii au inventat un sistem de montaj mai smecher, pe care-l cunosti foarte bine, la care inelele metalice au niste insertii de teflon auto-centrante. Defectul lor este ca-s scumpe ca boala si americanii nu le cumpara asa ca Beretta a preluat ideea si i-a pus pe cei de la Burris sa faca ceva asemanator da' mai pe placul americanilor la preturi. A iesit ceva destul de bun dar departe de original. Ai vazut ca la Sako sa existe inele cu insertii cu diferite descentrari asa cum le vinde Burris??? Apropo, am montat si din unele si din altele asa ca stiu despre ce vorbesc.

Greseala mea a fost ca m-am ambalat sa explic cat am putut de larg care-i treaba cu optica si cu centrarea crezand ca vorbesc cu unii care stiu ce-i aia.
    Acum, ca problema a fost elucidata - optica Hawke !!! - imi pare chiar rau.

Era suficient sa spun: daca luneta voastra pierde din claritatea imaginii atunci cand turetele nu sunt exact la mijloc atunci e cazul sa o schimbati pentru ca aveti in posesie un gunoi.
    Parerea de rau era pentru banii dati aiurea de respectivii posesori pe aceste gunoaie.
    Am recitit cu atentie si postarea mea si raspunsul lui @dvdrwtra. Eu nu l-am atacat deloc personal. Am combatut doar ideea de "necesitate" a acestui centraj absolut pentru ca efectiv este inutil si utopic de crezut ca-l vei pastra pe arma odata realizat. Greseala mea a fost ca n-am stiut cu cine stau de vorba. Am crezut ca e vorba de cineva care stie ca de turetele unei lunete folosite la vanatoare trebe sa invarti din cand in cand, chiar si numai cand schimbi munitia. Trebuia sa spuna clar, de la inceput, ca-i vorba de jucarele.

Chiar si asa, fiind vorba de arma AC, 50 m este o distanta echivalenta cu a-mi regla eu 300 wm la 500 m "la fix" si "perfect centrat".....daca vreau sa trag la 100 m, respectiv la 10 m cu AC, cum fac sa nu descentrez luneta reglata cu atata chin? Sau la 327 m?
    Dupa cum stii, nu trag pe optica Zeiss, ba chiar folosesc unele din cele mai ieftine lunete posibil. La niciuna nu mi se intampla ca mutand o tureta intr-o extrema sa se tulbure imaginea, nicidecum la o diferenta de punct de impact de ordinul a cateva zeci de cm. Daca la Hawke se intampla asa ceva e suficient motiv ca si contra-argument in a recomanda aceasta marca.
    Multumesc lui @dvdrwtra pentru luminare in aceasta privinta! O sa tin minte sa nu ma apropii de Hawke nici de azi inainte.

mosin75
    Guest Avatarul lui mosin75

nu va mai agitati inutil datorita unui dvd-rw putin defect....singura lui problema este egocentrismul,gaseste nu-s ce minune pe undeva ,o asimileaza intr-un mod cronic dupa care o impartaseste in lumea larga, crezand cu desavarsire in ea si sfarseste prin a se contra cu toata lumea care nu este deacord cu dumnealui,evitand logica si experienta indelungata a unora,terfelind tot ce nu apare pe internet ,care pt el este un fel de secondlife.
    '' orice asemanare cu fapte sau personaje reale este o pura coincidenta''

dvdrwtra
    Guest Avatarul lui dvdrwtra

Am promis dar nu ma pot tine de cuvant.

Dragul meu,

M-am simtit implicat in discutie, dar doar ca facand parte din grupul posesorilor de lunete Hawke din generatia noua.

...probabil ca nu m-am mai uitat de mult prin optica de tot rahatu'.
    ...ba chiar folosesc unele din cele mai ieftine lunete posibil.
    Hotaraste-te, folosesti sau nu optica de tot rahatul ? A, prima afirmatie era menita sa ma faca sa ma simt prost iar a doua sa te ajute in afirmatiile tale.

Vei observa pe acelasi "canal" ca diferentele de calitate dintre un Bushnell si un Hawke sunt minime. Hawke-ul e $390 iar Bushnell-ul $770. Bushnell-ul 4200 este considerata de 95% din utilizatori o luneta buna. Acelasi procent spune ca Hawke Sidewinder 30 e foarte aproape de calitatile ei, dar net superioara in raportul calitate pret. Poti continua sa o vorbesti de rau dar nu vei arata decat o fixare prosteasca si penibila pe subiect. Fa tot posibilul sa te iei de mine nu de luneta pe care o am. Tin sa mentionez ca nu fac nici o reclama la Hawke sau Burris si nu am nimic de castigat amintind numele acestor firme.

Ca sa nu deviem de la topic, sa vorbim de necesitatea acestui reglaj.
    Daca as fi avut Zeiss, tot as fi incercat sa pastrez centrul optic. E ca si cum ai refuza o optionala care-ti este oferita gratis. Chiar daca imbunatatesc optica cu doar 1%, tot o fac. Nu stiu sigur, dar inca sunt convins ca optica e afectata la zoom maxim si la distante mari de o descentrare optica, atat la Zeiss cat si la orice alta luneta. Eu pe Hawke nu-ti pot confirma. Fiind centrat, se vede bine la 24x si la 500-600 de metri. "Jucarica" mea trage eficient numai pana la 150 dar luneta vede de cel putin 3 ori mai mult. Caderea la mine este mult mai mare. Totusi, eu nu-mi reglez POI din turele ci folosesc mildot-urile. La arma ta de foc, care are caderea mult mai mica, folosesti turelele PENTRU CA VREI sau nu ai destula experienta sa calculezi. Sa nu-mi spui ca ai reticul fara insemne pe el, pentru ca si lunetele low-end au reticul cu diverse insemne. Apropos, despre lunete si optica lor era vorba in topic. Nu conteaza pe ce "jucarele" se monteaza.

Ideea de "necesitate" a acestui centraj absolut este vecina cu indarjirea "oamenilor care scobesc in maruntaiele armelor, munitiilor si opticii pana la fractiune de fir de par si care lucreaza luni in sir numai ca sa pileasca un tub cate un micron si schimba incarcaturi in cartuse la nivel de un grauncior de pulbere" de care aminteai mai sus.
    Sunt atatea variabile in acest hobby incat ar fi pacat sa nu obtii un factor fix atat timp cat este atat de usor si de placut de obtinut.

All in all, ultimul post a fost mai putin agresiv si deci mai placut de citit.
    Afirmatiile tale puerile au fost putine , sincere si total neintentionate, deci o incantare pentru mine.

Draga mosin,

Cu ce a ajutat acest topic postul tau ? Asta trebuia sa fie cel mult un PM intre voi, nu desfasurarea unei midlife crisis pe un forum care are total alt scop. Te rog sa-ti exciti frustrarile pe alte forumuri, preferabil pe alea pe care eu le numesc gradinite cu educatori aproape inexistenti. Acest forum este foarte bine monitorizat , deci sansele de a-ti bate joc manat de invidie sunt practic nule.

Administrator Avatarul lui razvy
    Data înscrierii
    04.03.2008
    Locație
    Teaneck , NJ , USA
    Vârstă
    50
    Posturi
    3.009
    Putere Rep
    10

Ma bucur sa citesc poatariile si opiinile voastre , imi dau seama ca intradevar sinteti cu adevarat pasionati , adevarul nu va iesi niciodata la lumina fiecare vede problema din unghiul lui, pentru aplicatia fiecaruia .
    @ Vio
    Cunosc foarte bine inelele de la Sako ( adevarate ) si Burris si se vede clar cine a copiat pe cine , dar insertiile nu fac decit sa centreze luneta pe linia inelelor, inelel pot fi montate pe baze care pot fi OFF , sigurul fel de a vedea cite de buna ( geometric) e montura sint este sa pui luneta la zero sa zicem ca e o luneta in care sa ai incredere dupa ce luam un punct de reper prin teava sau cu un laser bore. Sint de parere ca ajuta montarea lunetei si poti determina calitatea bazelor / sinei .
    Pentru probleme serioase ma puteti contacta pe Skype

user id: razvy64

Administrator Avatarul lui Adrian M
    Data înscrierii
    26.07.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    3
    Posturi
    435
    Putere Rep
    10

Citat Postat în original de dvdrwtra Vezi post

All in all, ultimul post a fost mai putin agresiv si deci mai placut de citit.
    Afirmatiile tale puerile au fost putine , sincere si total neintentionate, deci o incantare pentru mine.

Draga mosin,

Cu ce a ajutat acest topic postul tau ? Asta trebuia sa fie cel mult un PM intre voi, nu desfasurarea unei midlife crisis pe un forum care are total alt scop. Te rog sa-ti exciti frustrarile pe alte forumuri, preferabil pe alea pe care eu le numesc gradinite cu educatori aproape inexistenti. Acest forum este foarte bine monitorizat , deci sansele de a-ti bate joc manat de invidie sunt practic nule.
    Dupa cum bine ai observat asa e, asa ca fa bine si ia putin piciorul din acceleratie.
    E mai sanatos plus ca economisesti si ceva gaz.
    Pe PM numai fetele discuta... stii tu
    www.amp.com.ro

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

1. Montarea sistemului optic de ochire
    De razvy în forumul Tehnic
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 06.01.2010, 00:43
  2. Luneta de sub 200 $ si luneta de peste 1000 $ : diferente ?
    De Killer_533 în forumul Dispozitive optice
    Răspunsuri: 40
    Ultimul post: 10.06.2008, 00:39

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •