Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 37

Subiect: Lamele pentru arbaleta?

denis
    Guest Avatarul lui denis
    Ma simt de parca as incerca sa intru intr-un club exclusivist care accepta foarte greu noi membri. Sunt vanator si am cateva arme de foc. Vreau sa imi fac singur arbaleta din ratiuni in primul rand economice si in al doilea rand pentru ca e o provocare. Vreau sa cumpar lamelele (limbs cum ziceti voi) pentru ca nu stiu cum imi vor iesi mie daca combin lemn cu fibra de sticla sau le fac din foi de arc. In privinta mecanismului tragaciului am cateva duzini de scheme de pe un site cu inregistrari de inventii (U.S. Patent) si daca ies mai ieftin daca il fac eu decat sa-l cumpar provocarea e totala. Excalibur Exomax mi sa parut greu de incordat direct cu mana pe coarda (fara carligele acelea ajutatoare) dar daca e ceva mai puternic ma duc si la sala de e nevoie.
    Am cerut link-uri ca sa am de unde alege limbs (dimensiuni si forte si PRET).
    Sigur nu esti de la militie? Noi tindem tot mai mult sa devenim un stat militienesc! Prietenii stiu ce spun!!!

denis
    Guest Avatarul lui denis
    Citat Postat în original de razvy
    Dar tin sa te anunt ca daca nu iti iese tragaciul ca lumea si iti scapa coarda vreodata poti sa te apuci de fabricat altul .
    Explica-mi asta pe intelesul meu te rog frumos.

Administrator Avatarul lui Adrian M
    Data înscrierii
    26.07.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    3
    Posturi
    435
    Putere Rep
    10
    Citat Postat în original de denis
    Citat Postat în original de razvy
    Dar tin sa te anunt ca daca nu iti iese tragaciul ca lumea si iti scapa coarda vreodata poti sa te apuci de fabricat altul .
    Explica-mi asta pe intelesul meu te rog frumos.
    Pai e simplu
    Scapa coarda din tragaci si trage singura fara sageata , pericol de rupt bratele
    Scapa coarda din tragaci si trage singura cand vrea ea cu sageata, iar nu-i bine
    www.amp.com.ro

Super Moderator Avatarul lui Ghinda
    Data înscrierii
    06.03.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    926
    Putere Rep
    7
    Se rup aproape sigur, se sparg camele etc.
    Ce nu te omoara, te intareste!

Slyder
    Guest Avatarul lui Slyder
    Citat Postat în original de denis
    Vreau sa imi fac singur arbaleta din ratiuni in primul rand economice si in al doilea rand pentru ca e o provocare.
    Felicitari pentru determinarea cu care vrei sa iti faci arbaleta, chiar daca e impusa de anumite ratiuni. Dar in conformitate cu legislatia actuala, sa iti faci singur o "arma" supusa autorizarii e infractiune. Si tot infractiune va fi sa faci si dupa ce se va modifica legea, asa cum a fost ea propusa spre dezbatere publica. Pentru ca arbaletele, spre deosebire de arcuri, tot supuse autorizarii vor fi. Si fabricarea unor "arme supuse autorizarii" fara licenta de fabricare se lasa minim cu o amenda, daca nu chiar cu o vizita la un loc umbros si lipsit de libertate.

Administrator Avatarul lui razvy
    Data înscrierii
    04.03.2008
    Locație
    Teaneck , NJ , USA
    Vârstă
    50
    Posturi
    2.965
    Putere Rep
    10
    @denis
    Ma simt de parca as incerca sa intru intr-un club exclusivist care accepta foarte greu noi membri. ...... Sigur nu esti de la militie? Noi tindem tot mai mult sa devenim un stat militienesc! Prietenii stiu ce spun!!! Very Happy Very Happy Very Happy
    Si yo trebe sa-ti raspund :oops: :roll: :lol: :lol: :lol: :lol:
    In primul rind bine ai venit pe forumul nostru si-ti dorim realizarea vielor si a ambitiilor ... ( asa e bine ?ż ) ,,, gata esti botezat ,,, auzi mai Denis las-o ca pacane si cu clubul exclusiv...si cu militia, ma faci sa-mi amintesc zilele petrecute la capitala si pe la unele circi de militie prin 85'-86 dar sa trecem la ale tale probleme : Asa cum ti-au spus si alti e foarte important ca arbaleta sa nu se declanseze in gol , discutam de o forta imagazinata de N X mai mare decit un cui percutor la p arma , daca ti se declanseaza risti sa-ti distrugi munca de zile in mai putin de o zecime de secunda ce vreau sa spun este sa cumperi lamele cu riserul si tragaciul , lasa munca asta companiei care a investit ceva timp si bani in proiecte si perormanta , fa-ti patul de ex, nu mi-o lua in nume de rau tu faci ce vrei , daca vrei ceva bun foloseste Barnett si unul mai de mijloc ar fi REVOLUTON AVI care are doar 68 kg forta la armare. daca vrei the best vezi PREDATOR .
    @ Slyder
    Frate lasa omul sa faca ce vrea, Romania este o tara democrata si libertatea este la ea acasa, exista omanei ai legii si legi in viguare nu vreau pe forumul asta sa se mai atraga atentia in privinta legilor, numai daca se pune intrebarea ( ESTE LEGAL SA ....blabla? ) in cazul asta e OK sa avertizam persoana , in caz contrar poate sa spuna ca si-a facut un aruncator de grenade si se duce la 12 noaptea cu 9 lasere montate si trage cu stricnina ,,,, bla bla.
    Deci : Rog si pe ceilati care au mai facut faceri de bine sa inceteze cu atentionarea altor membri de incalcare legii si sa o faca numai daca se pune intrebarea de cel in cauza daca este sau nu legala folosirea sau confectionarea articolelor in cauza , thx.
    Pentru probleme serioase ma puteti contacta pe Skype

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

user id: razvy64

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Senior Member Avatarul lui viper1
    Data înscrierii
    04.03.2008
    Locație
    timisoara
    Posturi
    374
    Putere Rep
    7
    De cind am asteptat reglementarea asta

denis
    Guest Avatarul lui denis
    nu am cuvinte de bucurie de cand am citit ultima ta postare razvy
    multumesc mult
    cum ma edific ce vreau iti trimit comanda

otonel
    Guest Avatarul lui otonel
    Vezi ca lamele din fibra de sticla gasesti si pe un sait romanesc la vreo 300 roni sau daca nu poti incerca o varinta cu foi de arc de genul http://www.vintageprojects.com/archery/ ... spring.pdf
    As fi atasat direct pdf-ul dar nu stiu cum si daca se poate
    Pt tragaci sunt o gramada de variante,eu zic s-o alegi pe cea mai simpla si sigura, iar suplimentar suportul pentru mana fa-l mai jos ca sa nu te poata lovi cablul cand se declanseaza peste degete,cand umbli cu ea armata scoate sageata cea mai sigura varianta.
    Eu am facut 2 arbalete de distractie,dintre care imi place cea mai mult ceea cu care trag cu bile de rulment printr-o teava taiata,problema pe care o am la ele este ca au un recul destul de mare

bogdan2o
    Guest Avatarul lui bogdan2o
    otonel: poti sa pui niste poze cu arbaleta?

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

1. arbaleta de buget
    De valimarele în forumul Arcul si sageata
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 16.06.2013, 13:08
  2. Arbaleta mea
    De otonel în forumul Arcul si sageata
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 22.06.2011, 23:53
  3. Arbaleta subacvatica
    De viper1 în forumul Vanzare / Cumparare / Schimb
    Răspunsuri: 4